Kytary, které znamenají svět, éterická zpěvačka. To jsou Places

28. březen 2017

Výborná kytarovka z Ostravska, kterou prostě musíte slyšet, dalo se porůznu číst. Loni Places konečně natočili album a mé srdéčko zaplesalo. Takovou muziku jsem měl vždycky rád a musí zaznít i v rámci Koncertních střed Českého rozhlasu Olomouc.

Deska Distant Edges přináší 9 písní, které vám nedovolí polevit v pozornosti. Nejsou tu dramaticky vystavěné dynamické změny, přesto vás písničky neustále drží v napětí. Kytarová sóla nepostrádají gradaci, potřebný tah a funkčnost.

Places hrají kytarový pop v těch nejlepších britských tradicích s front-woman za mikrofonem. Žádné zbytečné kejkle, které s sebou přineslo nové milénium. Chytlavé melodické nápady s průzračným zvukem kytar a zpěvačkou, mazlící se s každým slovem.

Eva Konečná zpívá anglicky tak suverénně a přirozeně, že by jí mohly závidět i kolegyně ze severských států Evropy. I proto je v případě Places naprosto zbytečná otázka, běžná pro jiné domácí kapely, proč nezpívají v češtině.

Na roztříštěné hudební scéně 21. století jsou Places jedním z nejzajímavějších domácích originálů. Jejich hudba může potěšit padesátníky i teenagery, z celosvětového pohledu jde vlastně o mainstream v tom nejlepším slova smyslu.

U nás asi nikdy nebudou mít na růžích ustláno. O to víc byste se měli snažit využít příležitosti vidět je naživo. Třeba ve středu 29. března ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc, vstupné je 50,- Kč.

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.