Ladislav Špaček: Žena nemusí přijít včas, ale musí přijít krásná. Gentleman to promine
Co si vzít na sebe nebo jak se chovat nejen u štědrovečerní tabule, umí poradit mistr etikety Ladislav Špaček. „Hlavně si povídejte, mlčet je vlastní pouze vepřům.“
Zakládá si na tom, že všude chodí včas, existují však výjimky. „Na návštěvu nechodíme přesně, hostitelka může mít na hlavě ještě natáčky nebo potřebuje něco doladit a pár minutek se vždycky hodí. Stejně tak na obchodní schůzku přijít o pár minut později není prohřešek.“
Pozdní příchody žen jsou podle etikety v pořádku. „My muži to máme jednoduché. Hodíme na sebe sako a podíváme se do zrcadla. Ženy se musí dát do pořádku kompletně, takže tam platí jiná pravidla. Žena nemusí přijít včas, ale krásná. Musí mít upravené vlasy, make-up, oblečení. A je-li muž gentleman, tak úplně ztratí pojem o čase, když ji uvidí. Pro ženy je dobré v tomto partnery trochu trénovat,“ radí odborník na etiketu.
Normální ženu gentleman potěší
Současná snaha žen vyrovnat se mužům podle něj k úpadku etikety nepovede. „Toho se vůbec nebojím. Když si některá žena nenechá otevřít dveře, to je zajímavé pro média a je to zlomek takových trollů. Normální většinová společnost považuje mužskou galantnost za něco pozitivního a každá normální žena je ráda, když se muž chová galantně a otevře jí dveře nebo pomůže do kabátu.“
Uznává, že ženy dnes už jsou na úrovni mužů v profesních věcech – pilotují, létají do vesmíru, řídí koncerny, jsou manažerkami… „To ale nesouvisí s tím, aby muži byli dál galantní a pomohli jí se zavazadlem. To se i rovnoprávná žena cítí potěšená.“
Vánoce přicházejí
Je autorem knihy Dědečku, vyprávěj o Vánocích, která je volným pokračováním jeho série knih pro děti. Najdete v ní spoustu vánočních příběhů, přiblížení toho, jak vypadal mikulášský trh nebo jaká je tradice zdobení vánočního stromku. Rodiče by měli děti vtahovat i do přípravy – třeba právě společně zdobit stromeček. „Taky čekáme na zlaté prasátko. Jakmile vykoukne první hvězda – Sirius, tak v tu chvíli by měly děti vyhlížet zlaté prasátko. A když ho neuvidí, tak zas příští rok,“ usmívá se.
Podle něj je důležité dávat našim dětem dobrý příklad. „Měli bychom mít na paměti, že připravujeme zážitek hlavně dětem, aby jim to utkvělo v paměti a mohly ty zvyky zase jednou předávat dál a formovat svoje děti. Pamatuju si, že my se vždycky krásně oblékli, maminka si vyčesala vlasy, stůl byl slavnostně prostřený,“ vzpomíná Ladislav Špaček. „Na stole by mělo být vše potřebné, aby zbytečně nikdo neodbíhal. A hlavně si povídejte. Sníst pokrm beze slova je vlastní pouze vepřům, napsal už před 2500 lety Plútarchos z Chairóneia.“
Co všechno bychom měli mít na štědrovečerním stole? Komu se nalévá polévka jako první? Proč se ho někteří lidé zdráhají pozvat na večeři? A jak vzpomíná na Václava Havla, jehož byl blízkým spolupracovníkem deset let? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.