Léčit závislost neznamená jen abstinovat, ale mnohdy i změnit práci a bydlení

11. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy alkoholismus, závislost

Doléčovací centrum je služba následné péče o klienty, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu, dalších návykových látkách nebo gamblingu.

Na začátku jsou terénní programy, programy harm reduction, kontaktní centra, poradenské ambulantní léčby, pobytové léčby. „A na konci toho všeho jsme my, kdy klient už ví, co závislost obnáší, naučil se nové funkční vzorce svého chování a my mu pomáháme v přímém kontaktu s realitou,“ vysvětluje psycholog Edmund Wittmann z olomouckého P-centra.

Chce to samozřejmě čas, než to člověk zvládne. Doléčovací program trvá šest až osm měsíců. Klienti mají k dispozici terapie skupinové a individuální. Řadu témat totiž není vhodné otevírat před dalšími lidmi. „Řešíme s nimi třeba dluhy, jak mluvit o závislosti s okolím, zaměstnavatelem a podobně,“ doplňuje psycholog.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová