Libavá na podzim láká houbaře. Za porušení zákazu vstupu do vojenského prostoru jim hrozí pokuta

Houbaři na jihu Čech zažívají mimořádně dobrou sezónu
Houbaři na jihu Čech zažívají mimořádně dobrou sezónu

V pohotovostním režimu slouží na podzim vojenská policie na Libavé, a to kvůli houbařům, kteří nerespektují zákaz vstupu do tamních lesů. Za vstup do výcvikového prostoru jim přitom hrozí až stotisícová pokuta.

Teď na podzim vyjíždí šéf Vojenské policie z Města Libavá Jakub Hajduk do lesů se svými hlídkami každý den. A každý den řeší případy neukázněných houbařů, kteří nerespektují hranice prostoru.

„Víte, kde se nacházíte? Jste ve vojenském prostoru,“ upozorňuje Hajduk houbaře. Paní Adriana a paní Jana už mají plátěné tašky plné hříbků. Přijely sem z Ostravy. To, že za neoprávněný vstup do prostoru můžou dostat až stotisícovou pokutu, prý vůbec netušily. „Dopouštíte se přestupku na úseku obrany a je tady pokuta až do 100 tisíc,“ vysvětluje jim policista.

šéf Vojenské policie z Města Libavá Jakub Hajduk upozorňuje houbařky, že se nachází ve vojenském prostoru

S plným košíkem prochází lesem taky pan Štefan. „Praváky, suchohřiby, čím dál hlouběji do lesa. Na kraji je to dávno vysbírané,“ komentuje.

A právě tito houbaři vojenskou policii zaměstnávají nejčastěji, potvrzuje Jakub Hajduk: „Ztratí tady orientaci, my je potom musíme dohledávat. Tito lidé se můžou dostat až do cílových dopadových ploch, kde už to hraničí s ohrožením zdraví a života.“

Armáda výcvik svých vojsk na Libavé stále zintenzivňuje. „Od roku 2016 vzrostl počet výcviků ke dnešnímu dni o 35 procent. To znamená větší intenzita výcviku, více střeleb, více ohrožení bezpečnosti a života. Druhá věc je, že vojenský prostor Libavá je určen prioritně k zabezpečování obrany státu a je ve vojenském újezdu přísně zakázán jakýkoliv sběr plodin,“ uvedl přednosta vojenského újezdu Ladislav Zakuťanský.

I když s prvním sněhem nájezdy houbařů na Libavou skončí, příslušníci vojenské policie si ale moc neoddechnou. Po houbařích totiž budou prostor hlídat před nájezdy zlodějů vánočních stromků.