Lidi neznají můj hlas. Když jsem mluvil normálně, ptali se, kdo to je, směje se imitátor Václav Faltus
Hovoří téměř třemi stovkami hlasů. „Je to plus mínus 287 hlasů, pořád se nějaké učím. Někdy mám problém zjistit, jaký hlas je ten můj,“ směje se vyhledávaný imitátor v pořadu Alex a host.
Na rozhovor přijel vlakem. „Mám to rád, tam se snadno zapovídáte. Já třeba přistoupím do kupé a zeptám se hlasem Oldřicha Nového, jestli je zde volné místo,“ usmívá se. „Nebo když jdu nakoupit a pronesu něco ve frontě nebo u pokladny. Rád vyhledávám tyhle situace, já na to vyloženě čekám. Lidé se zasmějí. Při dnešním shonu je to takový zklidnění. A to mě děsně baví.“
První osobnost, kterou Václav Faltus imitoval, byl herec Vlasta Burian. „Já se ho pořád učím, pořád na něm něco objevuju. On má v té řeči tak zajímavé věci.“
Imituje herce, zpěváky, politiky, a dokonce i zvířata. „Zvířátka běžně nedělám, to byla doména Strýčka Jedličky, ale taky jsem občas potřeboval někde kokrhat nebo bučet. Tak jsem si takhle třeba povídal s kohoutem. V létě dělám tábory a pro ty malinkatý děti do pěti let jsem potřeboval i nějaká zvířátka.“
Připouští, že lidé jeho hlas vlastně pořádně neznají. „Když jsem jednou vystupoval za sebe a mluvil jsem normálně, tak se mě návštěvníci ptali ‚A to je kdo?‘,“ vzpomíná s úsměvem.
Gumoviny
Podle jeho zkušeností dnes diváci chtějí od každého něco. Politika měla úspěch v 90. letech. „V televizi jsem měl šest let pořad Gumoviny. Když se hlas učím, dávám na první místo imitaci, pak text a pak pohyb. S tím pohybem zase na tom nejsem totiž tak dobře. V Gumovinách to byly loutky, tak to bylo dobrý.“
Vzpomíná, že za minulého režimu se politici nesměli imitovat vůbec. „To jen herci, zpěváci. Politici jsou stejně nejlepší, když v tom imitování nemluví o politice. A jejich nevýhoda je ta, že se často mění. Herce můžete dělat pořád, ale politici, když nejsou zvoleni, tak už těch hlasů není potřeba.“
Napodobování ženských hlasů
První ženou, kterou zkusil napodobit, byla Jiřina Bohdalová. „Učil jsem se to na Křemílkovi a Vochomůrkovi.“ Jeho hlasivky zvládají i Chantal Poullain. „Ona skoro neskloňuje, takže tam se dá čeho chytit.“
Obecně je pro muže imitovat ženu složitější. „Pomáhá mi představit si toho člověka před sebou. A když má nějakou vadu, jako třeba režisérka Věra Chytilová, která ráčkovala, tak se to učí dobře.“
Nadaboval pět filmů s Louisem de Funèsem. Jak na to vzpomíná? Jaký další hlas má v plánu? Které hvězdy si o imitování svého hlasu přímo řekly? Koho všeho bravurně předvedl ve studiu včetně závěrečné písně hlasem Vlasty Buriana, si poslechněte v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.