Maciej Wojtyszko: Bulgakov. Poslední dny slavného spisovatele perspektivou osudů jeho blízkých

9. březen 2024

„Nejdříve dopsat, potom umřít?“ Tato věta stála v záhlaví rukopisu románu Mistr a Markétka. Přestože tráví poslední dny života sám v ložnici svého bytu, stává se spisovatel Michail Bulgakov středobodem myšlenek i jednání všech osob ve svém okolí. Jejich úsilí, naděje, karamboly a selhání uprostřed zimní Moskvy roku 1940 tvoří tragikomický obraz prolínající se s pohnutými osudy, ale i magickou poetikou slavného románu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Rozhlasová úprava a režie: Vít Vencl
Osoby a obsazení: Helena (Zuzana Stivínová), Olga (Dana Černá), Kačalov (Viktor Preiss), Běrkov (Kamil Halbich), Šivarov (Jiří Vyorálek), Erdman (Marek Němec), Jermolaj (Hanuš Bor), Anuška (Marie Štípková), Pravdin (Petr Jeništa), Čertov (Jiří Maryško) a Nataša (Karolína Půčková)
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Jiří Vobecký
Natočeno: 2021

Sám Michail Bulgakov není aktérem hry – stává se ale středobodem myšlenek, rozhovorů i jednání všech osob ve svém okolí. Jejich úsilí, naděje, karamboly i selhání uprostřed zimní Moskvy, v kruhu tvořeném divadlem, spisovatelovým bytem a vyšetřovací místností Ljubjanka, se svou absurditou, nečekaným humorem i magickou obrazivostí prolínají s příběhem a postavami Mistra a Markétky.

Režisér Vít Vencl, který Wojtyszkův text v překladu Jiřího Vobeckého pro rozhlas také upravil, do hlavních rolí Bulgakovovy manželky a švagrové obsadil Zuzanu Stivínovou a Danu Černou, herce Kačalova přesvědčivě ztvárnil Viktor Preiss a Nikolaje Erdmana Marek Němec.

Svůj reálný předobraz mají ve hře nejen osobnosti uměleckého světa, ale i pracovníci NKVD v čele s vyšetřujícím důstojníkem Šivarovem, kterého si zahrál Jiří Vyorálek. Jedinou fiktivní postavou je druhořadý herec MCHATu a spolupracovník NKVD Paška Běrkov, který se v podání Kamila Halbicha stává snad nejsmutnějším hrdinou příběhu.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.