Mají se rády hořčík, vápník a naše strava? Jak je dobře zúročit, radí lékařka Lenka Štefaničková
Hořčík coby prvek je jednak velmi přátelský a po chemické stránce pak prvek dvojmocný. Z toho plyne mnohé i pro jeho užívání a naše zužitkování.
Lékaři z oboru klinická biochemie se pochopitelně zdaleka nevěnují pouze jednotlivým chemickým prvkům (minerálům, iontům) a jejich účinkům. Vzpomeňme onu klasickou, vcelku běžnou Žádanku o biochemické vyšetření u lékaře – v různých obdobách této tabulkové žádanky najdeme jednak oddíly o chemických prvcích, ale taky možnost biologický materiál vyšetřit pro diabetologické, onkologické či lipidologické účely – tedy vyšetření cukrů, onkomarkerů anebo tuků v krvi.
Vnitřní prostředí
A dá se pokračovat – chemie a biochemie, to jsou pak i nejrůznější procesy, reakce, synergie či antagonismy v našem organizmu, stálost našeho vnitřního prostředí (homeostáza), hospodaření s vodou, kyselost a zásaditost (acidobazická rovnováha).
Nejen o člověku jako pochodující chemické laboratoři (jejíž procesy si v ideálním případě vůbec neuvědomíme) jsme vysílali kontaktní zdravotní poradnu Apatyka ČRo Olomouc s lékařkou Lenkou Štefaničkovou – poslechněte si kdykoli
Ptali jsme se lékařky z oboru klinické biochemie Lenky Štefaničkové. Poslechněte si kompletní rozhovor ve výše přiloženém audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.