Mám tedy rožnit, nebo rozsvítit? Aneb když si Češi s Moravany nerozumí
Jsme Češi, ale z Moravy. Proto i naše čeština nese určité specifické rysy – je moravská. Moravský charakter je znát mimo jiné v tendenci volit určitá slova a slovní tvary.
Je nepochybné, že existují velmi nápadné moravismy ve slovní zásobě. Jedním z nich, a to značně populárním, je sloveso rožnout s významem „rozsvítit“. Je to sloveso dost časté a velmi brzy zazní, když například nějaký Moravan sdílí s Čechem bydlení, pokoj v hotelu nebo na koleji. Rožni znamená „rozsviť“ a Češi z Čech to slovo většinou považují za kuriózní. Žádost nebo přání „Rožni!“ si spojují s rožněním, s opékáním nějakého masa, a všechno dohromady je to velká legrace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.