Martě Kubišové tleskal vyprodaný sál Husova sboru v Olomouci

5. listopad 2014

Marta Kubišová patří mezi nejlepší zpěvačky, které se u nás kdy narodily. Do evropského povědomí vstoupila v triu Golden Kids s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem na konci 60. let. Ve stejné době vydala i nedostižné album "Songy a balady", které i přes komunistickou perzekuci stále nacházelo nové a nové posluchače.

Majitelé alba si ho chránili jako oko v hlavě, další šíření prostřednictvím magnetofonových pásků bylo jako lavina. Marta Kubišová byla na přelomu 60. a 70. let ve vrcholné formě.

Kromě úžasného hlasu vyzrála i jako zpěvačka, jejímu dalšímu vývoji ale zabránil tehdejší režim. Kvůli jejímu neotřesitelnému občanskému postoji k okupaci vojsky Varšavské smlouvy se objevila vykonstruovaná žaloba s podvrhem pornosnímků. Znamenala zákaz činnosti, který zrušila až sametová revoluce.

Přes dvacetiletou pauzu se poměrně rychle dokázala vrátit a mimo jiné i v roce 2005 natočit důstojného pokračovatele debutu v podobě alba "Vítej, lásko".

Je nám ctí, že jsme svým příznivcům mohli v rámci svých oslav nabídnout recitál právě této zpěvačky.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...