Materiály klempířských prvků jsou kvalitní všechny. Plast však odborníci moc nedoporučují

1. červen 2024

Okapy, svody, oplechování, parapety či lemy stěn a další klempířské prvky, pokud správně slouží, ochraňují naše domy před nepřízní počasí. Po čase však doslouží a je nutné je nahradit novými.

Kdysi byla volba jednoduchá, dělaly se pouze z černého plechu a lehce pozinkované. Dnes je na trhu mnoho jiných variant. Jaké tedy vybrat z hlediska ceny a trvanlivosti?

Asi nejkvalitnějším materiálem je měď. Má trvanlivost přes 100 let, někdy i déle. Její problém je však v ceně a také v zájmu zlodějů, kteří se na podobné prvky zaměřují. Její použití je tak omezeno na domy, kde použití mědi ukládá například památková ochrana, nebo na stavby, které jsou chráněny bezpečnostními systémy.

Na druhé straně žebříčku stojí plastové klempířské prvky. Jejich trvanlivost se rovněž zdá téměř neomezená, klempíři je však příliš nedoporučují. Jsou totiž křehké a zejména v oblastech, kde hrozí led na střeše či větší vrstvy sněhu, rády praskají.

Ke klempířským prvkům patří i ohýbané sněhové zábrany z lakovaného či poplastovaného plechu. Jsou výrazně levnější než originály

Mezi mědí a plastem se však dá najít docela široká škála cenově dostupných a docela kvalitních materiálů. Jedním z nejpoužívanějších jsou lakované nebo plastem potažené plechové prvky. Jejich kvalita je docela slušná, jsou bezúdržbové a vydrží i desítky let. Navíc se dají dobře sladit s barvou střechy či fasády, protože se vyrábějí v mnoha barevných odstínech.

Další variantou jsou pozinkované nebo titanzinkové materiály. Ty jsou velmi odolné proti korozi. Vydrží déle než lakované či oplastované prvky, na druhou stranu vyžadují pravidelnou údržbu. Asi po dvou letech od instalace by se měly natřít speciální barvou na lehké kovy a nátěry by se měly opakovat co dva roky. Pak je ovšem jejich životnost počítaná na několik desítek let.

I pozinkované klempířské díly někdy doslouží

Odborníci na klempířské prvky se shodují, že mimo plast ve vyšších polohách jsou dnes okapové systémy většinou všechny v ucházející kvalitě. Nutná je však také odborná montáž a doplňkové systémy, ke kterým patří například vyhřívání okapů a další prvky napomáhající dobré funkci těchto prvků. Nutná je i pravidelná kontrola a údržba. Pak slouží okapy v podstatě neomezenou dobu.

Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.

Spustit audio