Méně je někdy více a platí to i o lécích, tvrdí MUDr. Dagmar Malotová
„Pacienti nad šedesát let berou v průměru devět léků denně,“ říká MUDr. Dagmar Malotová. Často je kombinují s potravinovými doplňky, vitamíny a bylinkami.
Může dojít k interakci, ke vzájemnému ovlivnění užívaných prostředků. Účinky některých se můžou zvýšit, snížit, změnit nebo i zrušit. Pacienti by si rozhodně neměli léčbu stanovovat a upravovat sami. „Pokud např. vysadíme léky proti depresi v okamžiku, kdy se nám uleví, za chvíli se dostaneme do původního stavu,“ říká MUDr. Malotová z olomouckého AGE Centra.
Díky tzv. auditu léků se dají najít jejich špatné kombinace i nesprávné dávkování. „V ordinaci nejprve pacienta pečlivě vyšetříme a vyzpovídáme. Musíme vědět o všem, co si nakupuje navíc (dost často na základě reklamy) a pak to vyhodnotíme,“ popisuje lékařka, která spolupracuje i s klinickými farmakology.
Správná a dobře dávkovaná léčba zajistí zdraví a zamezí nežádoucím účinkům - vředům, poškození ledvin, krvetvorby nebo selhávání jater.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.