Měsíc a luna - jaký je původ těchto slov?

20. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02885878.jpeg

Pohled na noční oblohu, na které lze pouhým okem rozeznat asi 6 000 hvězd, pro člověka vždycky byl a pořád je něčím fascinujícím. I člověk dnešní, který je na všelijaká světýlka, světla, neony a obrazovky dokonale zvyklý, cítí při pohledu na noční oblohu, že se právě setkává s něčím tajuplným a kouzelným.

Hlavně za letních nocí, kdy je zvlášť pěkně vidět Mléčná dráha a kdy bývá i o půlnoci celkem teplo, takže si pozorovatel tu krásu nočního nebe může nerušeně vychutnávat. Záliba v pozorování oblohy a v odhadování, jaké je místo naší Země a nás lidí v tajuplném vesmíru, vedlo už naše předky k tomu, aby se snažili se na obloze lépe zorientovat a aby si konkrétní orientační body přesně pojmenovali.

Nejjasnějším objektem na noční obloze je Měsíc. Na rozdíl od nejbližších planet a od hvězd není ani moc vzdálený - jen asi 380 000 km. Jeho jméno, Měsíc, napovídá, že doba mezi dvěma jeho úplňky se téměř (ale ne úplně) rovná jednomu kalendářnímu měsíci - trvá 29 dní, 12 hodin a 44 minut. Měření času a název Měsíce souvisejí navzájem velmi těsně - etymologové uvažují o tom, že slova Měsíc a měřit obsahují jeden a týž indoevropský slovní kořen.

Ve starších básních se o Měsíci často píše jako o Luně, resp. Lůně: "Ouplné Lůny krásná zář / tak bledě jasná, jasně bledá / jak milence milenka hledá / ve růžovou vzplanula zář…", veršuje např. r. 1836 ve svém známém Máji Karel Hynek Mácha.

Luna se říká Měsíci i v dnešní slovinštině, chorvatštině, srbštině nebo bulharštině, ale např. v polštině nebo ukrajinštině znamená luna s malým l "zář", "světlo", a to nejen od měsíce, ale třeba i od ohně.

I ve starší češtině se slovo luna vyskytuje nejdříve jen ve významu "světlo" nebo "paprsek". Slova Měsíc a luna významově splynula asi díky tomu, že se často obě dvě vyskytovala ve spojení luna měsiečná "měsíční světlo, paprsek". Podle etymologů je v základu slova luna indoevropský kořen leuk-, který je i v anglickém light "světlo" a v německém Licht s týmž významem. Příbuzná se slovem luna jsou i česká slova louč "pochodeň" nebo lesknout se. Také v těchto slovech jakoby prosvítá ta Máchova "bledě jasná, jasně bledá" zář Měsíce.

Příště se k názvům nebeských těles ještě vrátíme - jaro totiž postupuje a jasných a vlažných nocí, které se hodí k pozorování oblohy, přibývá.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?