Meteorologická stanice na vrcholu Lysé hory sleduje počasí už 117 let
Vrchol královny Beskyd - Lysé hory - je vyhledávaným turistickým cílem. Momentálně sice připomíná spíše staveniště - buduje se na něm nová Bezručova chata Klubu českých turistů. A hned vedle vznikl další horský hotel. Ale i tak si tu můžete najít klidné místo a pokochat se jedinečným pohledem z výšky 1 323 metrů nad mořem. Oázou klidu, nerušenou ani turisty, je zdejší meteorologická stanice.
Jde o nevelký patrový domeček s ochozem a oplocenou zahrádkou. Místo stromů na ní ale stojí prapodivné, na bílo natřené přístroje. Přesně tak vypadá meteorologická stanice postavená v 50. letech 20. století. Stojí hned vedle kamenného obelisku, který označuje vrchol Lysé hory.
Pravidelné měření počasí zde bylo zahájeno německými chataři už v létě roku 1897. Kvalita pozorování se tak měnila v závislosti na tom, jak se zrovna střídali nájemci nebo číšníci na Albrechtově chatě. Během války se amatérskými meteorology stali němečtí vojáci, po skončení války pak čeští. Začátek opravdu profesionálního pozorování se datuje od roku 1954, kdy byla dostavěna současná stanice.
Průměrná roční teplota vzduchu je na Lysé hoře 2,6 stupňů Celsia. Sníh padá v průměru 108 dnů, mlhavo je přibližně 273 dnů v roce. To jsou jen některé údaje, které za léta měření vypozorovali meteorologové na vrcholu beskydské hory.
V současnosti se ve službě střídají čtyři pozorovatelé. Co hodinu odečítají naměřené údaje a posílají je do Českého hydrometeorologického ústavu. V noci za ně aktuální situaci zaznamenají automatická čidla. Je-li však třeba, při hustém dešti, sněžení či větru, není nad bystré oko a ruční měření.
Meteorologická stanice na vrcholu Lysé hory není běžně přístupná. Prohlídku si však můžete domluvit na telefonním čísle 731 640 810 nebo na e-mailu meteo.lhora@chmi.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Registr vyřazených dárců spermií a vajíček se zatím nespustil. Novela s ním přitom počítala už od října
-
‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy
-
Letiště Václava Havla kvůli ledovce na čtyři hodiny zastavilo provoz. Pomalu ho obnovuje
-
Evelina Merová, František Hýbl, Věra Nováková. Vzpomínka na ty, kteří nás v roce 2024 opustili