Mezi jihočeskými třeboňskými rybníky můžete narazit na kousek pouště
Malá, ale naše. Tak bychom mohli označit písečnou dunu zvanou Slepičí vršek nedaleko obce Lužnice, která se rozkládá mezi třeboňskými rybníky na jihu Čech. Za větrného počasí si můžete představovat, že jste se ocitli v písečné bouři v severní Africe. Naopak za slunečného počasí, kdy žlutošedý písek kontrastuje s modrou oblohou a okolní zelení, si můžete říkat, že takhle nějak to vypadalo na Sahaře, než se definitivně proměnila v nehostinnou poušť.
Přírodní památka Slepičí vršek chrání na ploše necelých dvou hektarů písečný přesyp s pískomilnou a teplomilnou faunou. Přesyp vznikl na konci doby ledové, či na začátku doby poledové, navátím jemného písku západními větry z náplavů nedaleké řeky Lužnice.
Je pravděpodobné, že v počátcích středověkého osídlení byl přesyp porostlý řídkým lesem. V dalších stoletích, vlivem lidské činnosti, postupně získával podobu více či méně odkryté duny s rozptýlenými dřevinami a s velkými plochami volných písků.
Díky přísunu živin z okolních polí pokryl dunu v období po druhé světové válce opět vzrostlý les. V 70. letech 20. století se začalo s postupným kácením. Dnes můžete na území spatřit dunu, která připomíná pouštní písečné útvary a která se tyčí 3 až 4 metry nad okolní krajinu.
Ráj pro přírodovědce
Jelikož na písečném přesypu vládnou specifické podmínky, žijí na něm unikátní a zajímavá společenstva rostlin a živočichů.
Živočichy reprezentují především zástupci hmyzu: různé samotářské včely, kutilky, hrabalky a mravenci. Běžné je saranče modrokřídlé, v píscích probíhá vývoj larev listokaza kovového. Na Slepičím vršku byl nalezen i vzácný suchomilný střevlík Masoreus wetterhallii.
Rostliny jsou zastoupeny řadou pískomilných travin. V rezervaci najdete porosty různých kostřav a metličky křivolaké. V rozvolněných trávnících se vyskytuje celkem řídce trávnička obecná, písečnatka nejmenší, pavinec horský, nahoprutka písečná a nepatrnec rolní.
S přesypem se můžete seznámit z cesty procházející jeho středem. Vstup mimo tuto cestu není povolen. Východiskem procházky je vesnice Lužnice, z ní to je po červené turistické trase na Slepičí vršek necelého půl kilometru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.