Mikulovská Stezka svobody ukazuje, jak lidé utíkali ze socialistického Československa
Horkovzdušný balón, vydlabaný kmen i doma sestrojený tank. To všechno dokázalo lidem za bývalého režimu pomoci při vytoužené cestě za svobodou. Dramatické osudy s dobrým koncem připomíná Stezka svobody u Mikulova.
Dva a půl kilometru dlouhá Stezka svobody vede přímo místy, kde byly ještě před 25 lety nataženy ostnaté dráty. Třináct informačních tabulí připomíná neuvěřitelné příběhy. „Do Rakouska utekl muž, který hranice přeplaval přes Dyji ukrytý ve vydlabaném kmeni stromu,“ popsal s obdivem Miroslav Kasáček z občanského sdružení Paměť, díky kterému naučná trasa existuje.
Stezka svobody vedoucí od mikulovské staré celnice až po nedalekou obec Sedlec je určena pro pěší turisty i cyklisty. Cesta je vyasfaltovaná a podél ní je umístěno třináct panelů s přesnými popisy událostí v českém a německém jazyce, včetně fotodokumentace událostí, které se tehdy staly.
„Ze všech na mě nejvíc zapůsobil příběh pana Beneše z Hrušek. Ten si ze starého auta vytvořil tank. V Břeclavi pod mostem ale zůstal tento tank kvůli nějaké technické závadě stát. Pan Beneš se proto vrátil domů pro kolo a tentýž den překonal hranice na něm,“ popisuje další z příběhů Miroslav Kasáček.
Na stezku navazuje také informační panel umístěný na nádvoří mikulovského zámku. Vedle něj navíc stojí zvonice se Zvonem svobody. „Je to symbol. A každý si na něj může svobodně zazvonit,“ doplňuje Miroslav Kasáček.
Volně stojící panely bohužel občas neujdou pozornosti vandalů. Výjimkou nejsou ani barevné stříkance anebo vypíchané oči na fotografiích. Většina turistů si ale možnosti neobvyklého poznávání historie váží. Tvůrci Stezky svobody se ji proto snaží neustále vylepšovat. Nově dostaly informační panely cedulky s QR kódy, které zájemce s chytrými mobilními telefony navedou na internetové stránky s podrobnějšími informacemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šlerka: Nebezpečný telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
-
Síkela je úporný vyjednavač. Dotahování do konce je u eurokomisaře důležité, hodnotí ministr Dvořák
-
Apple představil nové hodinky i iPhone. ‚Přijde posun ve výdrži baterie,‘ říká šéfredaktor Dotekománie
-
Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek