Mineralogická sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci zahrnuje i světové unikáty

Zlato a granáty světové kvality, ale i nové minerály z olomouckého regionu. To je jen malá ochutnávka toho, co nabízí mineralogická expozice Vlastivědného muzea v Olomouci. Dozvíte se v ní i to, proč se ženy od starověku zdobily nejen vzácnými drahokamy, ale taky třeba zkamenělými exkrementy.

„Je to napodobení štoly ze Zlatých Hor, máme tady mikrofony udělanou takovou ozvěnu, jakou můžete slyšet v jeskyni nebo ve štole. Dále se můžete podívat na jeskynní krasovou výzdobu,“ říká kurátor Martin Kováček. Olomoucký kraj je prý z pohledu mineraloga regionem zaslíbeným. „Je tady od stavebních surovin až po nerostné bohatství. Od zlata, stříbra, které se tu těžilo už ve středověku. Rýžovali ho tady ještě Keltové,“ popisuje kurátor.

Právě zlato bylo ve Zlatých Horách vyhledávanou komoditou. Nejvíc v době, kdy byl Jeseník svobodným horním městem v roce 1650. Toto privilegium město ztratilo v roce 1752 a od té doby je už dobývání zlata na ústupu. I když se občas podařilo vytěžit i větší množství tohoto drahého kovu, například v roce 1889 přes dva kilogramy.

V haldách nebo zvětralinách můžeme prý ale najít i další sběratelský klenot, granát. Zlatohorský revír je tak podle Martina Kováčka jednou z nejbohatších oblastí na minerály na území České republiky. Počet nerostných druhů jen ve Zlatých horách je přes sto. I dnes se objevují nové. „V Zálesí u Javorníka na uranovém ložisku byl v roce 1999 objeven nový minerál zálesít. Nedaleko Olomouce v Domašově nad Bystřicí byl bývalým kurátorem mineralogie Vlastivědného muzea objeven kalciopetersit V nedávné době byl nalezen také nový minerál u Tvrdkova,“ dodává Kováček.

Součástí expozice jsou i zvuky, které mají vytvořit představu starého lomu. Do kaolínových lomů u Vidnavy s bludnými balvany připutovaly i jantary z Pobaltí. Jantar je fosilní pryskyřice třetihorních jehličnatých stromů a dodnes je vyhledávaným šperkem. Podobně jako koprolity. Málokterá žena tuší, že na krku možná nosí krásně obroušený zkamenělý exkrement. I ty jsou v olomouckých sbírkách vlastivědného muzea. „Jsou to vlastně výměšky posledních žraloků, kteří měli trávicí ústrojí uspořádáno do takové zvláštní spirály, takže jak udělali ten výměšek, tak ten koprolit měl pěkný tvar,“ přibližuje kurátor.

Mineralogická expozice vlastivědného muzea nabízí i další světové unikáty. Málokdo ví, že v Olomouckém kraji se dají najít safíry nebo smaragdy. Právě smaragdy byly od starověku nejexkluzivnějšími drahými kameny vůbec a zdobila se jimi i egyptská královna Kleopatra. V Olomouckém kraji je i jeden unikát, a to modrý beryl, který pochází z Rýmařovska. Vznik modré varianty zatím vědci uspokojivě nevysvětlili. Podobné se našly v Alpách a Pyrenejích. Olomoucký kraj se tak zařadil mezi světově proslulá naleziště vzácných minerálů. Návštěvníci je můžou vidět právě ve vlastivědném muzeu.

autor: bam
Spustit audio