Mléčná syrovátka pomáhá likvidovat jedy ve spodních vodách na Prostějovsku

4. květen 2020

Obce na Prostějovsku začaly likvidovat jedy z bývalého závodu Sigma Lutín. V minulosti se dostaly do půdy a dodnes ohrožují pitnou vodu pro celou oblast. Pracovníci firmy, kterou si vesnice najaly, pracují v těchto dnech na průzkumných vrtech. Aplikují v nich mléčnou syrovátku, která by měla pomoct vodu vyčistit.

Na kraji pole v Hablově, místní části Olšan u Prostějova jsem s manažerkou projektu čištění spodních vod Kristýnou Šimoníkovou. Ze země tady trčí jedna modrá trubka za druhou, nahoře jsou opatřené červeným víkem s takovým terčíkem, který na vrty upozorní zemědělce.

Jedy do podzemní vody v minulosti unikly z nedalekého bývalého podniku Sigma Lutín. „Kovová víčka budou uzamčena, aby se do vrtů nikdo nedostal a nic do nich nenaházel. Když se do nich podíváte, tak uvidíte hladinu podzemní vody, která se nachází asi 3 metry pod terénem,“ popisuje Šimoníková.

Lidé v okolí dodnes nepoužívají vodu ze studní jako pitnou. Kontaminovaný mrak navíc podzemními vodami postupně cestuje. A to je podle nezávislého starosta Olšan u Prostějova Milana Elfmarka problém.

„Podle projektu je zasaženo přes deset kilometrů čtverečních podzemních vod. Ta oblast je poměrně hodně velká, ale hlavně je to rozsáhlý zdroj pitné vody pro oblast Prostějovska a přilehlých obcí. To znamená, že to dosahuje přes sedmdesát tisíc obyvatel, kteří jsou z této vody zásobeni,“ popisuje starosta.

Do připravených vrtů teď firma aplikuje mléčnou syrovátku. „Syrovátka bude sloužit jako potrava pro mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v podzemní vodě, ty se díky syrovátce rozmnoží a zlikvidují chlorované uhlovodíky,“ dodává Šimoníková. Olšany počítají s náklady na sanaci ve výši 180 milionů korun. První etapa skončí za tři roky.

autor: tas
Spustit audio