Mnohým výrobcům kysaného zelí začíná hlavní sezona. Někteří museli zdražit
Vyšší ceny energií a dalších provozních nákladů mají dopad i na ekonomiku výroben kysaného zelí. Některé kvůli tomu musely svoji produkci zdražit. S vyššími cenou musí počítat například zákaznici výrobny v Bystročicích na Olomoucku.
„Největší zájem o zelí je zhruba od září do Vánoc,“ říká ve výrobně zelí v Bystročicích zdejší prodejkyně. Pro zelí nebo zelnou vodu si sem přichází jeden zákazník za druhým.
V bystročické zelárně během celého roku prodají menší vlak zelí, tvrdí majitel firmy Jiří Kubíček. Zájem o něj během covidu ještě stoupl, po vypuknutí války na Ukrajině a ekonomické krizi s ní spojené zase o něco poklesl. „Trošičku to samozřejmě znát je, ale není to nic dramatického,“ uvádí Kubíček.
Od loňska se zelináři potýkají s nejistotou ohledně cen energií a dalších provozních nákladů. Někteří pěstitelé kvůli tomu i omezili výměry zakládaných porostů a druhovou skladbu. Promítlo se to i do ceny bystročického zelí, letos je jeho cena o více než deset procent vyšší.
Podle mluvčí zelinářské unie Čech a Moravy Alice Kouřilové letošek pro pěstitele nebyl ideální, sucho a horko hlávkám ublížilo. „Hektarový výnos zelí předpokládáme něco mezi 15 až 20 % menší než vloni. Je to vlivem počasí, protože když zelí rostlo, bylo sucho. Přesto je hlávkového zelí pro naše výrobce dostatek,“ uvádí Kouřilová.
Hlavní sezóna konzumace kysaného zelí nás ale podle Kouřilové teprve čeká, hlávkové zelí někteří zemědělci stále ještě sklízí.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Feriho kauza před soudem ve Štrasburku? Čtveřice žen podala stížnost proti odložení svých případů
-
‚Svoboda znamená zodpovědnost.‘ Politolog hledá důvody kritiky kapitalismu a stesku po totalitě
-
Číňané tvrdí, že uzavřeli memorandum o spolupráci s městem Zlín. ‚Nic jsme nepodepsali,‘ říká primátor
-
Invaze do Kurské oblasti se podle expertů obrátila proti Kyjevu. Nazývají ji ‚strategickou katastrofou‘