Mohou i čípky podráždit žaludek? Jak působí léky v lidském těle, vysvětlí olomoučtí lékárníci

21. červen 2018

Lékárníci velmi dobře vědí, jakou důležitou radu k vydávaným léčivům udělit a proč. I o tom jsme si povídali s Jitkou a Alešem Krebsovými na Den lékáren.

Existuje celá řada léků, u nichž je vcelku lhostejné, jestli je užíváme nalačno, během jídla, nebo po jídle. „Ale třeba skupinu velmi běžných volně prodejných léků s látkou ibuprofenum doporučujeme užívat společně s potravou, anebo hned po jídle,“ připomíná lékárnice Jitka Krebsová z olomoucké Vojenské nemocnice.

U některých léků je to naopak. „Například moderní léky na osteoporózu a taky třeba hormony štítné žlázy radí lékaři i lékárníci užívat nalačno,“ doplňuje ji ve vysílání Aleš Krebs, viceprezident České lékárnické komory.

Jak tedy vypadá cesta léčiva naším tělem? Jak se vypořádat s nutností užívat lék a zároveň s jeho nežádoucími účinky? A proč se některé léky nesnesou se slunečními paprsky? Dozvíte se v lékárnické Apatyce.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...