Mohou i čípky podráždit žaludek? Jak působí léky v lidském těle, vysvětlí olomoučtí lékárníci

21. červen 2018

Lékárníci velmi dobře vědí, jakou důležitou radu k vydávaným léčivům udělit a proč. I o tom jsme si povídali s Jitkou a Alešem Krebsovými na Den lékáren.

Existuje celá řada léků, u nichž je vcelku lhostejné, jestli je užíváme nalačno, během jídla, nebo po jídle. „Ale třeba skupinu velmi běžných volně prodejných léků s látkou ibuprofenum doporučujeme užívat společně s potravou, anebo hned po jídle,“ připomíná lékárnice Jitka Krebsová z olomoucké Vojenské nemocnice.

U některých léků je to naopak. „Například moderní léky na osteoporózu a taky třeba hormony štítné žlázy radí lékaři i lékárníci užívat nalačno,“ doplňuje ji ve vysílání Aleš Krebs, viceprezident České lékárnické komory.

Jak tedy vypadá cesta léčiva naším tělem? Jak se vypořádat s nutností užívat lék a zároveň s jeho nežádoucími účinky? A proč se některé léky nesnesou se slunečními paprsky? Dozvíte se v lékárnické Apatyce.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.