Mohou i čípky podráždit žaludek? Jak působí léky v lidském těle, vysvětlí olomoučtí lékárníci

21. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lékárníci Jitka a Aleš Krebsovi

Lékárníci velmi dobře vědí, jakou důležitou radu k vydávaným léčivům udělit a proč. I o tom jsme si povídali s Jitkou a Alešem Krebsovými na Den lékáren.

Existuje celá řada léků, u nichž je vcelku lhostejné, jestli je užíváme nalačno, během jídla, nebo po jídle. „Ale třeba skupinu velmi běžných volně prodejných léků s látkou ibuprofenum doporučujeme užívat společně s potravou, anebo hned po jídle,“ připomíná lékárnice Jitka Krebsová z olomoucké Vojenské nemocnice.

U některých léků je to naopak. „Například moderní léky na osteoporózu a taky třeba hormony štítné žlázy radí lékaři i lékárníci užívat nalačno,“ doplňuje ji ve vysílání Aleš Krebs, viceprezident České lékárnické komory.

Jak tedy vypadá cesta léčiva naším tělem? Jak se vypořádat s nutností užívat lék a zároveň s jeho nežádoucími účinky? A proč se některé léky nesnesou se slunečními paprsky? Dozvíte se v lékárnické Apatyce.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová