Možností, jak pomoct obětem a poškozeným, je mnoho, říká právník Zdeněk Kopečný

8. srpen 2022

S postupující legislativou a díky novelám je právo poškozeného a jeho postavení mnohem lepší než bývalo. 

Proto JUDr. Zdeněk Kopečný radí neváhat ohledně oznámení trestného činu. „Neříkejte si, z toho nic mít nebudu, já tomu nerozumím, protože existuje řada možností, které vám zajistí alespoň částečný úspěch,“ říká Kopečný.

Podat trestní oznámení můžete ústně, písemnou formou anebo elektronicky nejen na policii, ale taky na státní zastupitelství. „Nemůžou vás vyhodit bez toho, že by vás poučili,“ doplňuje olomoucký advokát. Iniciativa může ale přijít i ze strany lékaře, který na svém pacientovi pozná, že došlo k trestnému činu.

Víte o tom, že máte právo na  bezplatné právní zastoupení? Advokát za vás všechno nachystá, vy jen popíšete, co se stalo, a dodáte potřebné podklady. „Jsou z toho následně benefity v podobě finančního odškodnění, terapeutické pomoci a podobně,“ zdůrazňuje Zdeněk Kopečný.

Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc. 

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.