Mumlavský vodopád kraluje západní části Krkonoš. Patří mezi naše nejvodnatější vodopády

15. červenec 2024

Mezi turisty velice oblíbené přírodní zajímavosti patří vodopády. Sice jimi neoplýváme jako země alpské či skandinávské, ale i u nás je co obdivovat. Nejvíc vodopádů se nachází v Krkonoších. Těch vyšších než dva metry je tam přes stovku. Západní části Krkonoš kraluje Mumlavský vodopád, který je navíc dobře dostupný. Z centra Harrachova jsou to k němu zhruba dva kilometry chůze. Cestou přitom uslyšíte mumlat řeku Mumlavu, která vodopádu dala jméno.

Mumlavský vodopád patří mezi nejnavštěvovanější vodopády u nás. Jeho celková výška je bez deseti centimetrů deset metrů a zhruba stejně tak je i široký. Dalším nej Mumlavského vodopádu je, že je nejvodnatější. Patrné to je především na jaře, kdy ve vyšších partiích Krkonoš odtává sníh. Řeka v té době nemumlá, ale doslova burácí. Díky lávce pod vodopádem si turisté mohou prohlédnout přírodní úkaz zblízka z obou stran a ne jen z hlavní cesty.

Vodopád je hojně navštěvovaný od počátků turistiky v Krkonoších. Už v roce 1879 u něj nechal hrabě Jan Harrach postavit Mumlavskou boudu, ve které podával občerstvení účastníkům lesnické exkurze.

Mumlavská bouda

Za vznikem vodopádu bychom ale museli cestovat časem, a to ne stovky, ale miliony let. Jednoduše řečeno, v mladších třetihorách došlo k propadnutí, které v žulovém podloží udělalo nám známý velký stupeň, kterým voda spadá dolů. Ve skalním vývařišti pak voda svojí činností vytvořila dvojici mělkých kotlů.

Pokud se k Mumlavskému vodopádu vydáte za parného počasí, můžete se osvěžit přímo pod ním anebo v obřích hrncích, které voda vymlela do skalního podloží. Rozhodně ale musíte být opatrní a osvěžení si dopřát nejméně ve dvou. Velké hrnce jsou hluboké i více než dva metry a kvůli hladkým stěnám je někdy téměř nemožné z nich vylézt ven.

Vyhlídková plošina pod Mumlavskou boudou

Řeka Mumlava je přitom zajímavá i nad známým vodopádem. Cestou vzhůru Mumlavským dolem je možné vidět další peřeje a kaskády i rozsáhlé skalní plotny Mumlavy sycené Malou a Velkou Mumlavou, které se stékají v místě pojmenovaném Krakonošova snídaně.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.