Můžeme i v době koronavirové pandemie žít normální život?

6. prosinec 2021

Profesor Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, hovoří k aktuálnímu vývoji epidemické situace a zároveň se zamýšlí nad tím, co jsme se, za téměř dva roky života s epidemií koronaviru, mohli naučit. 

Jak současnou vlnu zvládá největší nemocnice v kraji, Fakultní nemocnice Olomouc? A jak to, že navzdory dlouhodobě nejhorším číslům v počtech nakažených covidem v Olomouckém kraji zatím nemocnice zvládají nápor pacientů a nemusejí hospitalizované převážet třeba do Prahy? Profesor Havlík poukazuje na dobrou spolupráci mezi všemi zdravotnickými zařízeními v kraji a na to, jak velmi je důležité takzvaně táhnout za jeden provaz.

Vyzývá, abychom se neobávali ani v této složité době kontaktovat lékařské ambulance s problémy jinými, než covidovými a abychom neodkládali plánovaná vyšetření. 

Ředitel olomoucké fakultní nemocnice také apeluje na aktivní přístup každého ke svému zdraví. Řadě zdravotním problémům totiž můžeme účinně předcházet rozumnou změnou stravovacích návyků a pohybových aktivit. Jak ale rozlišit, co je v otázce stravování i pohybu dobře a co špatně? Proč je důležité vyvarovat se extrémů a hledat pro svůj život přirozenost a rovnováhu? Jak na to? Jakou úlohu v cestě ke zdraví hraje naše psychika a jak se v současné situaci chovat a co dělat pro to, abychom neztratili „normální život“?

Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc s ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc, profesorem Romanem Havlíkem.

autor: zos
Spustit audio