Muzeum obchodu v Českém Krumlově ukrývá skvosty. Třeba pojízdný stánek s pečenými kaštany

12. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Takto vypadal skutečný prvorepublikový kvelb nebo obchod zbožím koloniálním | Foto: Zdeněk Zajíček, Český rozhlas

Muzeem obchodu v Českém Krumlově nás provedl jeho spoluzakladatel Evžen Peleška

Když v Radniční ulici v Českém Krumlově vejdete do malého historicky vyhlížejícího krámku, dýchne na vás atmosféra známá třeba z knihy Bylo nás pět. Nejde totiž o klasický obchod, ale o Muzeum obchodu, které představuje poctivý kvelb, nebo obchod s koloniálním zbožím z přelomu rakousko-uherského mocnářství a první republiky.

„Muzeum má za cíl ukázat lidem historii obchodu na konci 19. století a do poloviny 20. století,“ vysvětluje spoluzakladatel muzea Evžen Peleška. Muzeum obchodu Český Krumlov bylo otevřeno ve spolupráci s muzeem obchodu Bratislava v roce 2012.

Díky tomu se podařilo přenést část bohatých sbírek z Bratislavy přímo do centra Českého Krumlova, do domu s nejstarší kupeckou historií ve městě a zpřístupnit tak jedinečné a velmi zachovalé předměty a vybavení obchodu turistům z České republiky i celého světa. Například pojízdný pult na pečené kaštany, který je navíc doposud plně funkční.

Kromě toho je Muzeu obchodu vystavena i unikátní sbírka plechových obchodních cedulí. „Je jich tady přes tři sta, přesný počet neuvádím, protože se stále rozšiřuje,“ vysvětluje Evžen Peleška. „Naším velikým koníčkem je posledních 20 let výroba replik starých plechových cedulí. Neděláme to komerčně, ale jenom pro sebe, abychom zachovali ty úžasné motivy s dokladem humoru, elegance a vkusu tehdejších designérů. Každá cedule, kterou tady máme, existovala. My jsme ji zdigitalizovali, nafotili a pak naši technologii připravili pro výrobu. Vyrábíme je výhradně pro naše muzeum. Neprodáváme to na e-shopu ani k dalšímu prodeji.“

Pojízdný pult na pečené kaštany je doposud plně funkční

V českokrumlovském Muzeu obchodu si můžete prohlédnout také původní dochovaný kupecký krámek, expozici historických pokladen, zásobníky na kávu, dobové počítací stroje, různé typy vah, obaly na potraviny, nápoje a kosmetiku či pražírnu na kávu. Příjemným bonusem je to, že vstup do muzea je zdarma.