Na gotickou věž Práchovnu v Kolíně je možné vystoupat kdykoli a dopřát si soukromou vyhlídku
V 15. a 16. století se z věže Práchovny dívali zbrojnoši, aby chránili středočeské královské město Kolín. Hranolová gotická věž byla součástí městského opevnění, navíc byl z tohoto místa jedinečný výhled na řeku Labe a bylo tak možné kontrolovat i plavbu po řece. Dnes je Práchovna především vyhledávaným romantickým místem s krásnou vyhlídkou.
Kolín se pyšní několika významnými historickými památkami. Své specifické místo mezi nimi má kamenná věž zvaná Práchovna. Postavena byla v 15. století na břehu řeky Labe jako předsunuté opevnění městských hradeb a sloužila jako strážní věž. Později v ní bylo skladiště střelného prachu, z čehož byl odvozen její dnešní název.
V průběhu 19. století věž ztratila střechu a postupně chátrala. Tubusem věže tak bylo možné pozorovat oblohu. To je možné i dnes, ovšem díky důmyslnému skleněnému střešnímu poklopu, který při cestě nahoru vyvolává dojem světla na konci tunelu.
Dnes Práchovnu najdete v samotném centru Kolína. Po rekonstrukci v roce 2006 byla zpřístupněna veřejnosti jako rozhledna. Nový je celý její interiér. Dřevěné schodiště a rovná skleněná střecha, která je při pohledu zdola dokonale schovaná, při příchodu k věži není vůbec vidět. A právě kombinace historických obvodových zdí věže a dřevěný moderní interiér vytváří pozoruhodnou památku.
Nahoru na vyhlídku vede 77 schodů. Nově se na Práchovnu můžete vydat po celý rok. Vstup je totiž zabezpečen mříží, která se po vhození dvacetikorunové mince otevře. A pak už nic nebrání klidné soukromé prohlídce. Bezpečnost cestou na vyhlídkovou plošinu zajišťují čidla, která postupně osvětlují dřevěné schody. Vydat se sem tak můžete i v pozdním odpoledni a obdivovat jedinečný pohled na osvětlené historické centrum města.
Výhled z věže je opravdu krásný. Působivý je především pohled na chrám sv. Bartoloměje a řeku Labe, která Práchovnu doslova obtéká. Kolín se nachází ve východní části Středočeského kraje, a tak je z této originální rozhledny zajímavý pohled i na okolní rovinatou krajinu, kterou při jasném počasí lemují vrcholky Železných hor. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do Krkonoš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.