Na kole po Olomoucku: kaple sv. Anny i pomník obětem druhé světové války připomínají dějiny Kožušan
Se začátkem prázdnin vyrážíme cyklovýlet za památkami a jejich příběhy. Tentokrát po trase číslo 47 vyjíždíme z Olomouce a cílem naší cesty bude Tovačov. Mezitím si prohlédneme pěknou krajinu, kterou najdeme i na nepatrně zvlněné Hané, poznáme neobvyklé pamětihodnosti a dozvíme se o životě našich předků.
Vyjíždíme z Olomouce Nemilan a první zastávkou jsou Kožušany, od roku 1960 spojené s Tážaly. Z hlavní silnice odbočujeme doprava a všímáme si za stromem ukryté barokní sochy svatého Jana Nepomuckého.
Jeho umístění tady je neobvyklé, protože socha tohoto světce stává většinou u vodních toků. Krajina v těchto místech prý dříve vypadala jinak. Vedla tudy svodnice a prý tu stával i vodní mlýn. Dnes je tato socha, vytvořená roku 1775 a obnovená v 19. století, poškozená. Světci chybí levá ruka a v pravé ruce drží ulomený kříž.
Za malou chvilku přijíždíme na trojúhelníkovou náves, v jejímž středu stojí pěkně udržovaná osmiboká barokní kaple svaté Anny z roku 1750. V té době obec patřila olomouckému klášteru dominikánek od sv. Kateřiny. Mezi původně selskými domy si všímáme statku v horní části se zachovaným portálem a starými vraty.
V ulici před sebou vidíme bílá boží muka se sochou sv. Antonína Paduánského. V minulosti tady končila zástavba, dnes se ocitáme v novodobém centru vesnice, poblíž parku s dětským hřištěm. Na zámek, který tu kdysi stával, upomíná už jen malá kamenná váza na trávníku. Novodobě je v parku umístěn obrázek s pannou Marií.
Pokud bychom pokračovali za boží muka, prošli bychom pod železničním viaduktem, vlevo bychom minuli sportovní areál a kolem studánky pod kopcem bychom mohli dojít až do polí ke kamennému kříži z roku 1854 vedle zemědělského statku.
Železnice z Olomouce do Prostějova tu byla zbudována mezi lety 1868 – 1872. Podle kroniky zdejší sedláci nechtěli v obci zastávku, aby se na ní nezdržovala nevítaná individua a pobudové. Zastávka tu tedy přibyla až v roce 1995.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.