Na kole po Olomoucku: kaple sv. Anny i pomník obětem druhé světové války připomínají dějiny Kožušan

2. červenec 2018

Se začátkem prázdnin vyrážíme cyklovýlet za památkami a jejich příběhy. Tentokrát po trase číslo 47 vyjíždíme z Olomouce a cílem naší cesty bude Tovačov. Mezitím si prohlédneme pěknou krajinu, kterou najdeme i na nepatrně zvlněné Hané, poznáme neobvyklé pamětihodnosti a dozvíme se o životě našich předků.

Vyjíždíme z Olomouce Nemilan a první zastávkou jsou Kožušany, od roku 1960 spojené s Tážaly. Z hlavní silnice odbočujeme doprava a všímáme si za stromem ukryté barokní sochy svatého Jana Nepomuckého.

Boží muka se sochou sv. Antonína

Jeho umístění tady je neobvyklé, protože socha tohoto světce stává většinou u vodních toků. Krajina v těchto místech prý dříve vypadala jinak. Vedla tudy svodnice a prý tu stával i vodní mlýn. Dnes je tato socha, vytvořená roku 1775 a obnovená v 19. století, poškozená. Světci chybí levá ruka a v pravé ruce drží ulomený kříž.

Za malou chvilku přijíždíme na trojúhelníkovou náves, v jejímž středu stojí pěkně udržovaná osmiboká barokní kaple svaté Anny z roku 1750. V té době obec patřila olomouckému klášteru dominikánek od sv. Kateřiny. Mezi původně selskými domy si všímáme statku v horní části se zachovaným portálem a starými vraty.

Pomník obětem druhé světové války

V ulici před sebou vidíme bílá boží muka se sochou sv. Antonína Paduánského. V minulosti tady končila zástavba, dnes se ocitáme v novodobém centru vesnice, poblíž parku s dětským hřištěm. Na zámek, který tu kdysi stával, upomíná už jen malá kamenná váza na trávníku. Novodobě je v parku umístěn obrázek s pannou Marií.

Pokud bychom pokračovali za boží muka, prošli bychom pod železničním viaduktem, vlevo bychom minuli sportovní areál a kolem studánky pod kopcem bychom mohli dojít až do polí ke kamennému kříži z roku 1854 vedle zemědělského statku.

Váza v bývalém zámeckém parku

Železnice z Olomouce do Prostějova tu byla zbudována mezi lety 1868 – 1872. Podle kroniky zdejší sedláci nechtěli v obci zastávku, aby se na ní nezdržovala nevítaná individua a pobudové. Zastávka tu tedy přibyla až v roce 1995.

autoři: Aleš Spurný , Ján Kadlec
Spustit audio