Oslava a most se sochou svatého Jana Nepomuckého v Dlouhé Loučce
Dlouhou Loučku už jsme vám představili jako obec se dvěma zámky, která se poprvé připomíná v roce 1301. Nachází se asi osm kilometrů od Uničova na cestě směrem k Rýmařovu v místě, kde hanácké roviny přecházejí v Nízký Jeseník.
Obcí protéká říčka Oslava, na níž najdeme tři staré kamenné mosty. V dolní Dlouhé Loučce se nachází jeden z nejstarších mostů v kraji, datovaný sochou svatého Jana Nepomuckého do roku 1712. Jde o klenutý tříobloukový most je se zpevněnými dvěma pilíři. V minulosti se uvažovalo o jeho zbourání, v roce 2013 byl však zrekonstruovaný a dnes tato kulturní technická památka patří k nejpozoruhodnějším v okolí.
Pod mostem najdeme dlážděné náplavky, ze kterých korytem vidíme ke kostelu. Přestože říčka Oslava není žádným veletokem, byla v minulosti její energie bohatě využívána. Nad Dlouhou Loučkou, v její horní části zvané Valšův Důl, voda poháněla šest vodních děl – mlýn, parketárnu, elektrárnu, pilu, papírnu a holendr.
V samotné Dlouhé Loučce pak stávaly dva mlýny. Nejen starým mostem se sochou svatého Jana Nepomuckého připomíná Dlouhá Loučka blízkou Litovel, kde najdeme nejstarší most na Moravě. Stejně jako pod litovelskou radnicí protéká kanál zvaný Nečíz, pod loučským obecním úřadem teče mlýnský náhon.
Dalším zajímavým vodním dílem byl kdysi umělý kanál, který propojoval katastr Dlouhé Loučky a Paseky s Haukovicemi, kde ve středověku stával mlýn, kde se drtily suroviny na výrobu střelného prachu zvaný pušný, napomáhal tak říčce tepličce, v níž nebyl dostatek vody k pohonu mlýna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.