Na Orlickoústecku stojí bunkry pro jednoho muže. Jde o pozůstatky druhé světové války
Milovníci vojenské historie si v Pardubickém kraji přijdou na své. Kromě turisticky známých pevností na Kralicku mohou najít pozůstatky druhé světové války na okrajích bývalých Sudet. Přímo nad nádražím v Ústí nad Orlicí zůstala malá betonová pozorovatelna pro jednoho muže. A není v okolí sama.
Když vystoupáte nad orlickoústecké nádraží, objeví se před vámi na kopci Kubinčák malý betonový kryt. Nazývá se Einmann-bunker a jak z názvu vyplývá, byl pro jednoho muže. Jiří Fikejz, který se v rámci studií zaměřil právě na vojenské bunkry, dodává, že to jsou malé pevnůstky zvonovitého tvaru. Vznikly v Německu a pak byly rozváženy a instalovány na území celé Třetí říše.
Ústí nad Orlicí obklopovaly ze tří stran Sudety, ve městě se nacházely továrny na letecké součástky. Bunkry proto sloužily jako úkryt pro civilní obranu a leteckou nebo závodní stráž, také se hodily pro pozorování náletů, aby se daly snáze lokalizovat nevybuchlé pumy.
Samotné kryty se dají charakterizovat jako přibližně dvoumetrové kužele, které zakončuje kulovitá stříška. Jde o typické objekty na Orlickoústecku, dále na ně můžete narazit až na území Německa. Po stranách mají průzory, které sloužily pouze k pozorování a úkrytu. Pokud chcete, můžete si vlézt dovnitř. Dnes uvidíte jen okolní porost, ale dříve byl Kubincův kopec holý.
Einmann-bunker je navíc dost navštěvovaný, protože se pod ním ukrývá „keška“ pro hráče geocachingu.
Kde ještě bunkry najdeme
Podle Jiřího Fikejze bylo v okolí ještě nedávno pět bunkrů. V současné době jsou tu tři. Další lze najít v nedaleké čtvrti Kerhartice u takzvané posádky a třetí pod Andrlovým chlumem u Vlčího dolu. Jeden byl zakopaný v Perle 06 v Hylvátech, ale odvezl si ho soukromý majitel. A další Einmann-bunker byl převezený do České Třebové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kutnohorský léčitel netrpěl bludy, tvrdí znalec. ‚Paralelní vesmíry je reálná vědecká hypotéza,‘ řekl
-
Paušální daň je v Česku absurdní, její původní idea se úplně zvrhla, říká sociolog Prokop
-
‚Smrt byla ta nejméně špatná věc.‘ Vězni Asadova režimu popisují mučení, které zažívali za mřížemi
-
S eDoklady do banky nebo na poštu. Letos půjde na elektronickou občanku také odvolit