Na Přerovsku přibývá obcí, kde zakazují podomní prodej

28. leden 2015

Na Přerovsku má stále více obcí vyhlášku zakazující podomní prodej. Předpis má chránit hlavně seniory, kteří jsou oblíbenou cílovou skupinou neseriózních obchodníků.

Lidem dokážou vnutit v podstatě cokoliv - od parfémů, přes hrnce až po smlouvy na dodávky energií. Po ročních zkušenostech v Dřevohosticích se ukázalo, že zakročit proti lidem, kteří vyhlášku poruší, není tak snadné.

Na každém vjezdu do městyse si na ceduli přečtete: zákaz podomního prodeje a nabízení služeb na celém území obce. Vyhlášku většina místních přijala s povděkem.

Jenže na každého zákazy neplatí. Na vlastní kůži si to zažila Seniorka Eva Gardavská : „I když jsem byla poučená a držela jsem se toho, že nemáme otvírat dveře, tak jsem se přes okno přesvědčila, ve dne, kdy byl normální provoz, že je tam jenom pán. Ukazoval štítek s cedulkou, že chce něco podepsat. Tak jsem přišla mezi dveře, a když jsem otevřela, zjistila jsem, že jsou tam ti pracovníci dva. Jeden z nich zůstal pod schody, druhý se tlačil dovnitř do bytu. Vysvětloval něco o elektřině. Když jsem se otočila pro faktury, tak si ten druhý bez mého svolení si ofotil moji občanku. A neustupoval. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby u druhého baráku nezastavilo auto s panem starostou. Zachránil mě, protože je chtěl legitimovat. Bylo agresivní, řekl jim, že zavolá policii a oni byli agresivní dál.“

Za porušení zákazu podomního prodeje hrozí vysoké pokuty. Jenže jak přiznává starosta za nezávislé Petr Dostál, v městysi nemají obecní policie. Zakročit proti takovým obchodníkům tak není snadné: „My tyto sankce nemůžeme nijak uplatňovat. My na obci nemáme městskou policii. Já jako starosta nemůžu za nimi přijít a nemůžu jim tu pokutu dát. Když dochází až ke krajnímu řešení, tak volám policii z Přerova. Třikrát nebo čtyřikrát jsme takto postupovali a ta policie vykázala tyto podomní prodejce za hranice katastru.“

autor: zem
Spustit audio