Na silnici mezi Předmostím a Vinary se jezdí moc rychle, štve obyvatele Vinar. Co žádají po vedení Přerova?

17. červenec 2023 13:05

Průjezdná je od konce minulého týdne cesta mezi přerovskými místními částmi Předmostí a Vinary. Silničáři ji opravovali, protože byla poničená těžkými auty při stavbě dálnice. Rádi jsou za to především tamní obyvatelé. Na radnici ale lidé z Vinar apelují znovu, žádají snížení rychlosti ve zmíněném úseku. Nový asfaltový koberec podle nich svádí k rychlé jízdě a oni se bojí o svoji bezpečnost.

„Jela tady holka, nezvládla to a vletěla do plotu,“ ukazuje paní Ivana zdemolovaný plot před svým domem, který stojí v zatáčce. Devadesátku tady podle ní auta překračovala už před opravou cesty. Snížení rychlosti by tak přivítala. „Myslím si, že by se to mělo udělat už jenom kvůli tomu, že z obou stran přechází děti na zastávku. Bylo by to bezpečnější pro všechny,“ dodává.

Stejnou zkušenost má i matka dvou školáků a předsedkyně osadního výboru ve Vinarech Petra Kamelandrová. „Auta tady jezdí velmi rychle. Malé děti těžko vyhodnocují bezpečný přechod přes tuto komunikaci, protože tady chybí jakékoliv bezpečnostní prvky. Není tady přechod pro chodce, semafor ani osvětlení,“ říká Kamelandrová.

Malé děti těžko vyhodnocují bezpečný přechod přes tuto komunikaci, protože tady chybí jakékoliv bezpečnostní prvky.
Petra Kamelandrová, předsedkyně osadního výboru ve Vinarech

Obyvatelé Vinar už proto svolali jednání se zástupci města. Požadují nejen snížení rychlosti v celém úseku mezi Předmostím a Vinary, ale i vybudování semaforu nebo osvětleného přechodu pro chodce. „Naši obyvatelé jsou součástí města Přerova, a proto apelujeme na naše město, aby umožnilo bezpečný přechod dětí, starších i hendikepovaných občanů i v místních částech,“ dodává Kamelandrová.

Tomáš Navrátil, náměstek primátora zvolený za hnutí ANO, padesátku v nejkritičtějším úseku garantuje. Další změny chce ale konzultovat s dopravní policií. „Počkáme si, co na to řeknou odborníci. Podnět máme. Pokud dojde k nějakým komplikacím, rozhodně to budeme řešit,“ zmiňuje Navrátil.

Obyvatelé Vinar současně usilují, aby jim město postavilo nový osvětlený chodník. K autobusové zastávce se totiž dostanou jen po silnici.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio