Na zámku v Čechách pod Kosířem vystavují jeden z nejslavnějších obrazů Josefa Mánesa, zapůjčila ho Národní galerie

6. červen 2020

Největší audioportál na českém internetu

Výřez z obrazu Švadlenka Josefa Mánesa | Foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

Sbírku obrazů Josefa Mánesa na zámku v Čechách pod Kosířem, která je největší v Česku, rozšířila olejomalba s názvem Švadlenka. Dílo za deset milionů zámku zapůjčila Národní galerie. Při příležitosti 200. výročí narození malíře, který v Čechách pod Kosířem často tvořil. 

Návštěvníci si můžou Švadlenku prohlédnout jen tuto sezonu. Poté zamíří společně s dalšími díly ze zámku do Prahy. Vedení Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje, obraz představilo tento týden veřejnosti.

„Na mě to působí, že to byl špičkový malíř, který dokázal do obrazu vdechnout nějakého ducha,“ vysekl poklonu Josefu Mánesovi při pohledu na menší olejomalbu Švadlenka ředitel olomouckého vlastivědného muzea Břetislav Holásek. Josef Mánes ho podle kastelána zámku Čechy pod Kosířem Martina Váni namaloval na vrcholu svých uměleckých sil kolem roku 1858. Vidíme na něm postavu těhotné dívky, která se v pláči sklání nad rozešitými svatebními šaty. Pravděpodobně jde o portrét Františky Pokorné, nevěsty Mánesova přítele a malíře Adolfa Kosárka.

Zámek a park v Čechách pod Kosířem

„Josef Mánes ji právě zachytil v okamžiku, kdy si šije svatební šaty a srazila ji informace, že její muž je nemocný smrtelnou nemocí tuberkulózou. Bylo to o to tíživější, že ta nevěsta byla již těhotná, což byl v 19. století velký problém, kdyby si nestihla svého vyvoleného Adolfa Kosárka vzít,“ popisuje Váňa.

A jen malá odbočka. Adolf Kosárek se opravdu nedožil ani třiceti let. A některé jeho obrazy můžou vidět i návštěvníci pražské Národní galerie. Ale zpět ke Švadlence. Výjimečná je na obraze těhotná Panna Maria. „Je to velmi netradiční zobrazení, které bylo v 19. století v Paze a českých zemích velmi populární. Byla to tzv. karlovská panenka Marie. Dá se říci, že je patronkou těhotných žen,“ dodává kastelán.

Dalším atributem je klícka, z níž uletěl ptáček a sedí za švadlenkou. „Ten ulétlý ptáček symbolizuje zjednodušeně ulétlé štěstí, naznačuje, že se v tom svazku něco stalo,“ uzavírá Váňa.

Na zámku v Čechách pod Kosířem se také můžete zapojit do malířských workshopů, využít kostýmovaných prohlídek, zajít si na pochod Mánesovou stezkou, zajít si na divadelní hru Obrázky ze života Josefa Mánesa nebo si poslechnout speciální zámecký koncert Mánesovy obrazy v hudbě. A jen tak na okraj, v zámku najdete i filmové muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových, jediné v Česku.

autor: bam