Nadace profesora Vejdovského už 30 let pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením

A nejen pomáhá. Hlavně chce upozornit, že lidé často přijdou o zrak zbytečně. Tak vnímá poslání nadace Olga Sýkorová, předsedkyně správní rady Nadace profesora Vejdovského. Stála u jejího vzniku a rozvoje, motivována handicapem vlastní dcery.

S lidmi zrakově postiženými prožila příběhy smutné, dojemné i šťastné. Například když se setkala s dětmi, jejichž rodiče nezvládli handicap jinak šikovného dítěte, které vyrůstalo v rodině často ponižováno.

K příběhům se šťastným koncem patří ty, kde slabozraké i nevidomé děti jsou v dospělosti schopny zapojit se aktivně do společnosti a pracovat, když se povedlo v Olomouci postavit novou školu pro slabozraké děti, nebo když našli pomocí televizní pošty „holčičku profesora Vejdovského“.

Nejen o tom mluvila Olga Sýkorová ve Větrníku Českého rozhlasu Olomouc.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.