Nadšenci ze Šumperka zachraňují přes 50 let starou lokomotivu. Do prosince ji chtějí zprovoznit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lokomotiva Velký Hektor

Jmenuje se Hektor a v únoru oslaví 55. narozeniny. Většinu života strávil v Praze a teď našel útočiště v Šumperku. Řeč je o lokomotivě, kterou se parta místních nadšenců rozhodla zachránit před likvidací. Až vyrazí na koleje, bude to podle dopravce jediný pojízdný exemplář takzvaného Velkého Hektora na Moravě.

„Je to kapotová lokomotiva se zadním stanovištěm. Byla vyrobená v únoru roku 1963 a celý svůj život strávila v Praze,“ představil stroj člen spolku Moravská pohraniční a zároveň zaměstnanec Českých drah Luděk Hajzler.

Lokomotiva má nepříliš aerodynamický tvar kvádru. „Tenkrát se na to nehledělo jako dnes. Když si promítneme, že před kabinou strojvedoucího je umístěn motor a celý soustroj, tak lokomotiva tvarem vychází z 50. let a uspořádáním připomíná parní lokomotivu,“ vysvětluje Luděk Hajzler.

Pohled do kabiny Velkého Hektora

Zaměstnancům Českých drah se ročně podaří obnovit a znovu uvést do provozu jeden až dva podobné historické kousky. „Tyto stroje máme v naší flotile dva, jeden slouží v Čechách a druhý bude v provozu na Moravě. Lokomotivu bychom chtěli zprovoznit do konce roku a sloužit bude k prezentaci při historických jízdách,“ doplnila mluvčí dopravce Monika Bezuchová.

Místní nadšenci pracují na opravě ve svém volném čase, jak dodává Luděk Hajzler: „Manželky nám to tolerují a zatím nám to vychází. Volný čas věnujeme nejen rodině, ale i opravě tohoto drobečka.“

Skupinka nadšenců chce s Velkým Hektorem vyjet na koleje už na svatého Mikuláše.