Nadšenec z Prostějova vyrábí a umisťuje u frekventovaných cyklotras servisní stojany. Lidé v nich najdou základní nářadí na opravy kol

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Servisní stojan pro cyklisty Romana Hájka
0:00
/
0:00

Tři servisní stojany se základním nářadím najdou cyklisté při svých cestách po Prostějovsku. Dva stojí v Prostějově, jeden v Kostelci na Hané. Využít je můžou zdarma třeba při defektu. Stojany vyrábí cyklonadšenec a majitel opravny jízdních kol Roman Hájek z Prostějova.

Servisní stojan pro cyklisty

Roman Hájek ze skladu ve své cykloopravně vynáší dřevěný stojan ve tvaru obráceného té, řetězy je k němu přidělané různé nářadí potřebné na rychlou opravu kola. „Máme tady nýtovačku řetězu, multiklíč s imbusy a křížovými šroubováky a torx t25, který se často používá na kolech, dále je tu centrovací klíč na různé druhy špic,“ popisuje Hájek.

Na stojanu samozřejmě nechybí ani pumpička. Několik základních nástrojů tak může leckomu zachránit pokažený cyklovýlet. Ve většině případů to zvládne kdokoliv, je to z toho důvodu, aby si lidé mohli opravit kolo nebo třeba koloběžku,“ doplňuje Hájek.

Roman Hájek už letos rozmístil v Prostějově a jeho okolí tři podobné servisní stojany. Teď vyrábí čtvrtý a další čtyři má v plánu do konce roku. „Snažím se, aby byly alespoň trošku zabezpečené, aby tam chodili lidé, aby to bylo na očích a sloužilo k tomu, co má. “ dodává Hájek.

Přesto na konci minulého týdne jeden ze stojanů někdo poničil a nářadí ukradl. Roman Hájek s podobnými případy počítá a stojan opraví. „Nezvládám už ani tu poptávku. Musel jsem spoustě lidem říct, že to bude až příští rok,“ uzavírá Hájek. Provozovatelé hospod poblíž cyklotras se mu s žádostí o další stojany ozývají sami. Kromě nových servisních stojanů mají cyklisté na Prostějovsku každoročně možnost nechat si od městské policie zdarma označit svá kola syntetickou DNA. A o lepší služby se snaží jinde. Například na Jesenicku nedávno Olomoucký kraj zprovoznil síť nabíječek na elektrokola