Národní kulturní památka Kosárna. Malý český klenot leží uprostřed Karlovic
Karlovice mají zhruba tisíc obyvatel a leží kousek od Bruntálu v severozápadní části Moravskoslezského kraje. V centru obce stojí nevšední stavení s osobitou architekturou starou více než čtyři sta let. Jde o objekt Kosárny, který připomíná dlouhou tradici výroby kos, drátů a nejrůznějšího řemeslného a zemědělského nářadí.
Podle dochované datace na kabřinci byl objekt postaven v roce 1600. A to v době, kdy se v Karlovicích zpracovávalo železo z místních hamrů. Po zrušení železáren objekt koupil kosař Jan Michal Hartel, který jej rozšířil o hrázděné patro a vysoký krov, který byl rovněž obytný.
Celý areál, kde dodnes stojí také zděný chlév, špýchar a stodola se zahradou, ukazuje návštěvníkům, jak tady v minulosti lidé žili a pracovali. K vidění jsou tu expozice venkovského bydlení, mimo jiné s ojedinělou kolekcí dřevěného nábytku vytvořeného podle návrhu Dušana Jurkoviče, ale také expozice lesnictví a expozice starého zemědělského náčiní a strojů.
Muzeum Kosárna v Karlovicích, kterou spravuje bruntálské muzeum, se v roce 2014 dostala mezi prestižní společnost národních kulturních památek. Otevřeno má v průběhu hlavní sezóny od dubna do října každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura do ‚předpokoje eurozóny‘ nechce, navzdory kladné analýze. Koaličním ministrům se to nelíbí
-
Odkaz Kissingera v diplomacii je zosobnění chladných pragmatických úvah, říká Lipavský
-
‚Nejdřív profesionální nosnice, poté na druhé straně barikády.‘ Dárkyni vajíček museli s početím pomoct lékaři
-
Nervózní budu, ale těším se, říká Krčmář před štafetovým závodem. Na švédskou zimu má návod