Naše babičky byly často finančně gramotnější, než dnešní třicátníci, tvrdí finanční poradce

27. únor 2024

Dokázaly obracet každou korunu, šetřit i tzv. z ničeho a držely krédo: žádné dluhy a na co nemám, to si prostě nekoupím. Tak to vysvětluje nezávislý finanční poradce Tomáš Dobrý, který byl hostem pořadu Dobrá rada.

Zároveň upozorňuje na úskalí a nebezpečí života na dluh, na který si lidé zvykli. Vždyť Češi loni dlužili celkem 3 biliony a 310 miliard korun. To je asi o pět procent víc než předcházející rok. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Zvýšil se taky celkový objem dluhů ohrožených nesplácením. A to o víc než 6 procent na 29 a půl miliardy korun.

Jak si spočítat, zda-li si mohu vzít hypotéku na bydlení? A vyplatí se vlastní bydlení v dnešní době? Jaké zdroje financování hypotéky můžeme zvažovat? Jak stabilizovat svoji finanční situaci, když vidíme, že dlouhodobě s penězi nemůžeme vyjít a co jsou to tak zvaní finanční kostlivci ve skříni? Co nás naučila tříletá inflační epizoda a proč je důležité nenakupovat za přemrštěné ceny a raději si leccos odepřít?

Na téma finanční gramotnost hovořil nezávislý finanční poradce Tomáš Dobrý.

Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů každé úterý od 10:04.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.