Naučná stezka Kašava na Zlínsku se chlubí i vyřezávanou Křížovou cestou

10. únor 2016
Česko – země neznámá

Naučná stezka Kašava ve Zlínském kraji je dlouhá necelých 18 kilometrů a její součástí je i Křížová cesta se 14 klasickými biblickými zastaveními. Turisty čekají na trase jednotlivá zastavení věnovaná přírodě, historii obce Kašava, osobnostem regionu, tradicím, folklóru, zvykům, studánkám a dalším zajímavostem.

Na trase je nainstalováno celkem 11 stanovišť, 2 posezení a 32 směrových ukazatelů. A také 14 zastavení Křížové cesty. Autorem dřevěných plastik znázorňujících Ježíšovo ukřižování je Tomáš Procházka. V zimě je nahrazují barevné fotografie, aby plastiky déle vydržely. Naučná stezka začíná ve středu obce Kašava.

Stezka vás provede kolem obce tak, že máte ze všech světových stran krásný výhled na Kašavu. Každé stanoviště se věnuje nějakému tématu. Dozvíte se informace o historii a činnosti Kašavských spolků, o významných osobnostech i obyčejných lidech a jejich tradicích a zvyklostech.

Projekt Naučné stezky Kašava se realizoval v roce 2013, díky autorce Janě Langerové. Stezka vede kolem chráněného území Natura 2000. Na každém stanovišti na návštěvníky čeká mapa cesty, představení regionálních rostlin a živočichů, seznam studánek a samozřejmě také zajímavé výhledy na krajinu.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.