Návštěva továrny TON v Bystřici pod Hostýnem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hotové tonetky
0:00
/
0:00

Říká se jí tonetka a málokdo ví, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších kusů nábytku, jaké kdy byly vyrobeny. Ikonická židle zakladatele továrny ohýbaného nábytku proslavila po celém světě.

Za vznikem slavné tonetky stojí truhlář německého původu Michael Thonet. Technikou ohýbání dřeva se začal zabývat ve 30. letech 19. století, kdy se zrodila nejslavnější židle. Nese označení Model číslo čtrnáct. Zaujala svojí lehkostí a jednoduchým designem. Mimochodem vyrábí se dodnes v továrně TON v Bystřici pod Hostýnem.

Provoz bystřické továrny na ohýbaný nábytek zahájil Michael Thonet v roce 1861. Tehdy se jednalo o druhý ze sedmi závodů. Většina už nefunguje, proto je továrna v Bystřici pod Hostýnem nejstarším provozem svého druhu na světě.

Město na úpatí Hostýnských vrchů si Thonet vybral ze strategických důvodů. Jednak šlo o lokalitu obklopenou lesy, která poskytovala dostatek kvalitní suroviny. A navíc byl v okolí i dostatek šikovné pracovní síly. Když k tomu přidáte výjimečnou technologii, design a neobvyklý systém průmyslové organizace práce, kdy se každý dělník věnoval jen jedné činnosti, není divu, že se výrobky z ohýbaného nábytku těšili příznivé ceně a expanzi do celého světa.

Celá technika spočívala v ohýbání dřeva pomocí páry. Do té doby truhláři vždy ohyby vyřezávali. Nová metoda dovolila vyrobit zadní nohy a křivku opěradla z jediného kusu dřeva. Židli tvoří i další tři části: přední nohy, oblouk na zpevnění opěradla a kruhy sedáku. Vše se spojovalo šrouby, nikoli lepidlem nebo čepy, jak bývalo zvykem. Šlo o geniální nápad, který nechal vzniknout elegantní, snadno smontovatelné a stabilní židli, která lidi fascinuje dodnes.  

Továrna přežila obě světové války, po roce 1945 byla znárodněna. Dnes je TON v Bystřici pod Hostýnem akciovou společností. Proces výroby se změnil jen částečně. Ruční práci už v některých provozech nahradily moderní stroje. Samotný proces ohýbání nábytku, mají ale stále pevně v rukou dělníci, stejně jako v čase, kdy se zrodila ikonická tonetka.

Pojďte se seznámit s procesem výroby přímo do bystřického TONu. Poslechněte si pořad Přímo z místa.