Nebojte se, to se do Vánoc spraví, slýchají ve školách rodiče talentovaných dětí, se kterými pracuje Tomáš Blumenstein
Mimořádně nadané děti vyrušují, protože se nudí. Řada z nich se postupně nechá zatlačit do letargie, pochopí, že nemá cenu se hlásit, být rychlý při psaní úkolů, protože to může znamenat nějaké další. „Těmto dětem a jejich učitelům se snažíme pomoct,“ říká místopředseda Mensy Tomáš Blumenstein.
Aktuálně má Mensa v České republice asi 5 500 členů, jde o jednu z největších na světě. „V oblasti nadaných dětí jsme asi nejaktivnější. Třeba Logická olympiáda je nevětším mensovním projektem na světě,“ upozorňuje Tomáš Blumenstein. A dodává, že přes léto pořádají i spoustu příměstských a pobytových táborů. „Většina z nich je relaxačních, výjimkou je tábor na Bouzově zaměřený na projektové učení, který připravuju já.“
Za klišé považuje tvrzení, že lidé s vysokým IQ jsou nepraktičtí, lehce zmatení a v běžném životě nepoužitelní. „Já třeba ráno trefím do práce,“ směje se Prostějovan Tomáš Blumenstein.
Vysoký intelekt znamená široké spektrum toho, co můžeme v životě dělat, protože na to máme potenciál. Proto bychom si měli nechat změřit své IQ. A v případě, že ho budeme mít nad 130, stát se členem Mensy. Ta podle Tomáše Blumensteina rozšiřuje obzory. „Dozvíte se tam široké spektrum informací z mnoha oborů a taky tam získáte přátele.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.