Nejmohutnějším památným stromem Česka je patrně Vejdova lípa u přehrady Pastviny
Necelý kilometr od přehrady Pastviny, na pomezí Pardubického a Královéhradeckého kraje roste už na první pohled skutečně výjimečný strom. Vejdova lípa pravděpodobně pamatuje vznik obce Pastviny, přestála řadu válek i zásadní proměny svého nejbližšího okolí. A zdá se, že je stále v dobré kondici, přestože se její stáří odhaduje na více než půl tisíciletí.
Stáří lípy ovšem nelze určit přesně a názory odborníků se různí. Její věk kladou do rozmezí 600 až 800 let. První historická zmínka o obci Pastviny pochází z roku 1513, v té době už lípa, poblíž dnešního statku č. p. 21, pravděpodobně stála. Lip na tomto místě rostlo víc a je možné, že vytyčovaly rohy ohrady pro dobytek.
Koruny Vejdovy lípy dosahuje do výšky asi dvaceti pěti metrů, kmen je vysoký přibližně čtyři metry. Údaje o obvodu kmene se různí, nejčastěji se pohybují od deseti do dvanácti a půl metru. Lípu obejme asi jedenáct dospělých lidí držících se za ruce. Kmen je dutý a v 70. letech minulého století byla dutina zakryta šindelovou stříškou. Dutina Vejdovy lípy je přístupná, v případě nepřízně počasí se v ní klidně můžete i schovat.
Své jméno lípa získala díky přezdívce jednoho z dřívějších majitelů statku, u něhož roste. Ten prý, když se vracel z hospody domů do prudkého kopce, pronášel větu: „Kdy já na ten kopec vejda?“
Vejdova lípa je navíc opředena mnoha pověstmi a legendami. Podle jedné z nich kdysi dávno do stromu zapadl pasáček, možná, když se chtěl schovat před deštěm nebo bouřkou. Pak se prý po některé noci, zvláště o půlnoci, z lípy ozývalo sténání a v koruně stromu se objevovalo světlo. Vše ustalo, když se kmen otevřel a bylo možné do něj vstoupit. Lidé v dutině údajně našli kostru malého pasáčka a řádně ji pohřbili.
Do dutiny stromu, která se prý otevřela někdy na počátku 20. století, se podle dobového hlášení četnické stanice pohodlně vešel stůl a čtyři židle. Dočasně hospodáři dutinu využívali také jako skladiště nářadí. Vejdova lípa se často stávala i objektem malířů a Česká televize ji samozřejmě věnovala prostor ve svém cyklu Paměť stromů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
Policie v Plzni evakuovala na 1000 lidí. Stále není potvrzená střelba na Západočeské univerzitě
-
Daňový systém má spoustu děr, které zaplatí navyšováním daní zaměstnanci, říká Prokop
-
Prezidentův krok byl odsouzený k neúspěchu. Nyní se rýsuje několik scénářů, říká Chamrová o Jižní Koreji