Nejvýše položenou židovskou synagogu najdete v Hartmanicích na Klatovsku
Máme pro vás tip na výlet na Šumavu. Nebudeme ale šplhat po šumavských kopcích. Nanejvýš je zahlédneme od nejvýše položené synagogy na našem území. Židovská synagoga v Hartmanicích na Klatovsku už dnes svému původnímu účelu neslouží. Byla přestavěna na unikátní muzeum a výstavní a koncertní prostor.
Přitom ještě nedávno měla tahle stavba namále. Židovským bohoslužbám přestala sloužit po padesáti letech existence v roce 1938. Chvíli v ní pak dokonce bylo truhlářství. Po roce 1948 sloužila bývalá synagoga jako sklad pneumatik vojenských lesů a celkově byla po dlouhá desetiletí v dezolátním stavu. V roce 2002 se začalo s citlivou rekonstrukcí a přeměnou na muzeum a koncertní sál.
Vraťme se ale na začátek, do 19. století, kdy byla zdejší synagoga postavena. Svému účelu sloužila jako dům modliteb od roku 1883. Scházely se v ní přibližně dvě stovky věřících z Hartmanic a okolí. V té době netušily, jaké pohromy, nejen holokaust, přinese blížící se dvacáté století.
Budova přečkala nástup nacismu, dvě světové války i dlouhá léta totálního nezájmu totalitního režimu. Dnes, po téměř sedmdesáti letech, se nejvýše položené synagoze v České republice vrátila zpátky její důstojnost.
Koncertní sál, muzeum i Šumava jako na dlani
Hlavní zásluhu na tom má občanské sdružení Památník Hartmanice v čele s Michalem Klímou. Ocenění za citlivou rekonstrukci a zejména za nalezení nového využití na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 2006 získala bývalá synagoga v Hartmanicích titul Stavba roku Plzeňského kraje, v témže roce pak i statut kulturní památky České republiky.
Kromě prohlídky zrestaurovaných prostor a několika artefaktů židovské víry vás při návštěvě muzea čekají i stálé expozice v podobě fotografií, písemností, ale také audiovizuálních zážitků: Spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a Šumavské vesnice zlikvidované po roce 1948.
A proč už krásně opravená stavba nemůže být znovu synagogou? V přísné židovské víře to není možné, pokud byla stavba znesvěcena. A to se bohužel stalo. V tomto případě nacistickou mládeží v roce 1938.
Lidé nezapomínají, ale umějí odpouštět a dívat se dopředu. A takovým příkladem je i zrekonstruovaná horská synagoga v Hartmanicích. Muzeum lidské křivdy a zla, ale také lásky, porozumění a víry v lepší budoucnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Věková hranice 67 let a pomalejší růst odchodu do penze. Důchodovou reformu poslanci schválili
-
Prasknutí lana zřejmě předejít nešlo, pádu lanovky na Ještěd se ale zabránit dalo, shrnuje šéf inspekce
-
Piráty chci vycentrovat a stranu řídit jako přechodný manažer. Do Sněmovny bych nekandidoval, říká Hřib
-
Mám rakovinu prostaty, podrobím se operaci, řekl ministr Válek. Vyzval muže, aby dbali na prevenci