Nejvzácnější památkou Nové Paky je kostel. Vede k němu Růžencové schodiště
Nepřehlédnutelnou stavbou v kopcovité krajině Nové Paky v Podkrkonoší je klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zároveň jde o nejvzácnější místní památku, která ovlivnila životy lidí ve městě i v okolí. A dodnes budí úctu, kterou ještě umocňuje cesta vzhůru ke vchodu po krytém barokním Růžencovém schodišti, které v současné době čeká na revitalizaci.
Klášterní kostel postavil na počátku 18. století duchovní řád sv. Františka z Pauly. Svou architekturou patří k nejpokrokovějším stavbám pozdního baroka v Čechách. Díky němu se z Nové Paky stalo významné poutní místo. Po Růžencovém schodišti stoupaly kdysi dokonce tisíce poutníků, kteří město povznesli i ekonomicky.
Traduje se, že někdejší havíř Pavel Cimbulovský našel v první polovině 11. století v nedalekých dolech ve Stupné obraz, který následně zavěsil nad studánkou v lese a později jej přenesl do svého domu. Pražský biskup Šebíř (Severus) dal poté údajně svolení postavit pro obraz kapli, která měla stávat v místě nynějšího hlavního oltáře kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Skutečnost je samozřejmě jiná. Počátkem 15. století stávala na tomto místě kaple, snad zasvěcená Panně Marii, nahrazená později kostelíkem. Po třicetileté válce se tehdejší majitel kumburského panství Rudolf z Tiefenbachu zavázal v rámci rekatolizace povolat do Nové Paky řeholní řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly, paulány. Výstavba konventu se protáhla na téměř půlstoletí, vysvěcen byl až v roce 1701. Současný poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie potom v roce 1724.
K přístavbě krytého Růžencového schodiště došlo roku 1735. Nová Paka se tímto komplexem stala po Bozkovu druhým nejvýznamnějším poutním místem regionu, navíc v etnicky českém prostředí. Poutní tradici ale koncem 18. století výrazně utlumilo zrušení kláštera v rámci josefínských reforem. Schodiště přesto dále sloužilo zejména věřícím.
Schodiště mělo být i cestou pokory
Růžencové schodiště, které má padesát schodů po pěti, nechali pauláni postavit pro snadnější přístup věřících k chrámu, ale zároveň i symbolicky, s odkazem k růženci a k modlitbám, které poutník může odříkat, aby si „zasloužil“ vstoupit do velkolepého svatostánku. Mariánský kult místa na schodišti připomínaly obrazy ze života Panny Marie. Jejich autorem byl uznávaný novopacký malíř Josef Mühl. Dnes už obrazy schodiště nezdobí. Před nepřízní počasí a vandalismem byly přemístěny do klášterní chodby.
Návštěvníci se k Růžencovému schodišti dostanou z centra Nové Paky kolem místa, kterému se dodnes říká U žlábku. „Když pauláni přišli do Nové Paky, nejedli maso, jen ryby. A U žlábku, kde u vodního zdroje byly čtyři haltýře, je chovali. Místo je nepřehlédnutelné i dnes.
Vliv zdejšího kláštera byl patrný i na okolních roubenkách. Příkladem je chalupa vedle bývalé paulánské lékárny, která se díky citlivé opravě zachovala dodnes a jen málokdo ji mine bez povšimnutí.
Schodiště dnes vlastní město Nová Paka, které ho před dvěma lety bezplatně získalo od římskokatolické církve s podmínkou, že zůstane přístupné veřejnosti. Novopacko je součástí Geoparku Český ráj, který patří pod UNESCO. Radní proto tuto památku zařadili do projektu Paleoparku Balka s naučnou geostezkou, a tedy s šancí získat dotační příspěvek na obnovu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Perutka: Změny Bidena vůči Kubě jsou trochu zbytečné. Nastupuje Trump a ten je nepředvídatelný
-
Ficovi jde ve sporu s Kyjevem o to, aby Slovákům plyn nezdražil. Je to jeho PR, popisuje novinář
-
Od neděle bude v Pásmu Gazy příměří, řekl katarský premiér. Od té doby měly údery Izraele zabít 20 lidí
-
Ukrajinská armáda má 880 000 vojáků, ruská 600 000. Nepřítel je ale koncentrovaný, řekl Zelenskyj