Němí svědci historie: Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci

14. květen 2012

V pondělí 19. srpna se v cyklu Němí svědci historie vydáme do staré slovanské vesnice jihovýchodně od Olomouce.

S Alešem Spurným a historikem Jánem Kadlecem navštívíme Velký Týnec.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1207. Najdeme tu barokní zámek (už ve čtrnáctém století na tomto místě stávala tvrz, po které tu ještě dnes najdeme pozůstatky).

Zdejší panství patřilo po dlouhou dobu olomoucké kapitule u sv. Václava. Na kopci Hradisko stojí památník osvobození, u jehož odhalení byl i prezident T. G. Masaryk.

Narodil se zde a první mši sloužil pozdější olomoucký arcibiskup Leopold Prečan. Zdejší obyvatelé tu také zanechali spoustu drobných památek.

Jednou z dominant zdejšího kraje je Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl s farou spojen podzemní chodbou. Více se dozvíte v pravidelném čase – v pondělí v 8:40 a v 15:40 v našem vysílání a pořad najdete také ve webovém archivu.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.