Němí svědci historie: Kostel sv. Jiří v Nákle

30. září 2012

Náklo je důležitá zemědělská obec na cestě z Litovle do Olomouce. Byly zde objeveny významné archeologické nálezy z pravěku. Patří k nejstarším osadám v okolí, první písemná zmínka pochází z roku 1078.

Spousta z nás se sem chodí v létě koupat na zdejší velkou pískovnu. K rekreaci využívali vesnici už premonstráti z kláštera Hradisko, kteří tu navštěvovali svůj letohrádek. Později se ze zámečku stala fara. Dva husí krky obsažené v erbu a poté ve znaku obce souvisí s pověstí o nahlas kejhajících husách, které kdysi zachránily zdejší tvrz.

Kostel sv. Jiří, na který se v pondělí 1. října zaměříme, je na Střední Moravě výjimečný tím, že je postavený na vyvýšené opevněné ostrožně.

Jeho dominantou je věž s renesanční atikou. Na věži jsou zavěšeny dva zvony a umístěny také cimbály napojené na zrekonstruovaný hodinový stroj. Kolem kostela se rozkládá prostor bývalého hřbitova s pozůstatky několika náhrobků. Do areálu vstupujete bránou z mořských korálů.

Více se dozvíte v cyklu Němí svědci historie, který vysíláme v 8:40 a v 15:40.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová