Němí svědci historie: Masarykova mohyla

Na vrcholu kopce Hradisko, který se vypíná nad hanáckou rovinou u Velkého Týnce stojí mohutná kamenná mohyla a vedle ní, jako pozůstatek někdejší křížové cesty, vysoký dřevěný kříž.

Kdysi tu prý bývalo, jak název napovídá, opevněné hradiště. Při příležitosti odhalení památníku osvobození se tu v roce 1921 konalo za účasti prezidenta T. G. Masaryka a dalších významných osobností velké shromáždění.

Dnes tu najdeme také tabule naučné stezky a pultíky s fotografiemi, na nichž jsou vyznačena místa, která z kopce vysokého 300 metrů nad mořem můžeme vidět. Krásný výhled je odtud na Olomouc. Kousek pod vrcholem kopce stojí v hájku ukrytý také malý pomníček. Nápis na něm říká, že ho tu zbudoval v roce 1919 Sokol velkotýnecký.

Mohyla a kříž na kopci Hradisko

Více o tomto místě se můžete dozvědět v pořadu Němí svědci historie v pondělí 28. října.

autoři: Ján Kadlec , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.