Nezadařilo se. Žáci přerovských autoškol po měsíční pauze bojují se závěrečnými zkouškami

20. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Závěrečné zkoušky z autoškoly v Přerově

Uchazeči o řidičský průkaz můžou od minulého pondělí znovu skládat závěrečné zkoušky. Více než měsíc jim v tom bránily vládní restrikce. Právě dlouhá pauza se ale podepsala na jejich výsledcích.

„Nezadařilo se,” říká osmnáctiletý Martin na chodbě přerovského magistrátu. Nezvládl hned první část zkoušky, písemné testy. Podobně dopadla v minulém týdnu většina jeho spolužáků. Podle jejich učitele Ladislava Nedbalce z celkem devíti uspěli u závěrečných zkoušek jenom tři. „Tam se projevuje ta dlouhá mezera, kdy žáci v podstatě nejezdili,” vysvětluje učitel. Stejný názor má i předseda Asociace autoškol Aleš Horčička. „Vlastně to byl důvod, proč jsme celý březen upozorňovali na to, že zastavit ty zkoušky generuje problémy nadále,” říká Horčička.

Neúspěšný první týden zkoušek zaznamenaly i ostatní autoškoly v Přerově. Z celkem třiadvaceti lidí je zvládlo devět. Více než polovina se k volantu nedostala. Neprošli přes písemné testy. „K opravné zkoušce může být žák přihlášen po pěti pracovních dnech, ale máme rozpis plný až do konce dubna,” říká Jitka Kočicová, vedoucí odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu, a ukazuje dlouhý seznam uchazečů o řidičský průkaz. Je na něm přes sto čtyřicet jmen. Všechny přezkoušet je přitom práce pro dva zkušební komisaře, kteří ve městě jsou. „Ano, bude to perný měsíc, ale co se dá dělat,” říká jeden z nich Petr Škubal. 

Ministerstvo dopravy už poslalo obcím s rozšířenou působností přípis, aby své zkoušky zefektivnily. Možností, jak to provést, je podle Aleše Horčičky předsedy Asociace autoškol více. „Třeba zvolit nějaké speciální pracovní doby pro odzkoušení těch žadatelů, dát těm komisařům odpolední, jít zkoušet o víkendu, přijmout nového komisaře na nějakou dohodu, aby se prostě ten tlak a nápor nějakým způsobem podařilo vyřešit,” popsal Horčička. 

To se ale nelíbí některým majitelům tamních autoškol a ani Ivoně Kratochvílové. S úředníky o tom chce jednat. „Doufám, že se podaří najít společnou cestu k tomu, aby žadatelé nečekali na závěrečné zkoušky takovou dobu a že najdeme způsob zefektivnění průběhu a organizace zkoušek,” uzavírá Kratochvílová.

autor: kra
Spustit audio