Nikdy neprozrazuju, pro koho jsem píseň složil, říká autor hitu Zachraňte milenky
Hudebník a autor hitu Zachraňte milenky, který nazpíval Jakub Smolík, byl také zdatným šermířem. „Jednou se mi podařilo někoho zranit,“ přiznává v pořadu Alex a host.
František Kasl vystřídal řadu zaměstnání. „Sportovní šerm jsem dělal od 13 let a i na vojně jsem se dostal do vrcholového střediska. Ale po vojně jsem sestoupil do druhé ligy, a když jste s těmi horšími, tak výkonnost jde dolů. Začal jsem to flákat a dělat víc muziku.“ Díky tomu později nastoupil do divadla, kde se seznámil s lidmi, kteří dělali historický šerm.
Se šermířskou skupinou měl hodně výjezdů a hraní. Přiznává, že jednou se mu podařilo kolegu zranit. „Učil jsem šermovat Lojzu Švehlíka. Přišli jsme na divadelní sál a on řekl, ať mu hodím kord. Já hodil, ten kord se mu zapíchl do tváře a záhy začalo téct hodně krve. Dopadlo to naštěstí dobře, ale měli jsme mít ochrannou masku. Dostal jsem přezdívku ‚vrah českých herců‘. Dal mi ji Boris Rösner a docela se to se mnou táhlo, nebylo mi to pak už příjemný.“
Do textů se nelze nutit
Kromě šermování byl také kapelníkem doprovodné skupiny Jakuba Smolíka, spolupracoval s Marcelem Zmožkem a často vystupoval jako host legendární kapely Fešáci. Na všechna období vzpomíná rád. „I na začátky s Jakubem Smolíkem, kdy nám na koncerty přišlo jen 45 lidí a neměli jsme ani svého zvukaře. Postupně vidíte, jak se ten úspěch dostavuje – dopracovali jsme se k tomu, že pak už s námi jezdil i vlastní zvukař.“
Pro Fešáky, Jakuba Smolíka nebo zpěvačku Janu Chládkovou psal texty. Nápad ale musí přijít spontánně. „Potřebuju toho člověka už trochu znát, abych věděl, co se k němu hodí. Nesnažím se ale o tom moc přemýšlet. Musí to být hned a buď se to povede, nebo ne.“
„Na každou desku pro Jakuba Smolíka jsem složil tak čtyři písničky. U textu Zachraňte milenky mě asi inspiroval Karel Gott skladbou Když milenky pláčou. Napsal jsem ji původně sobě, ale Jakubovi se líbila a doma dostal povolení ji zpívat,“ usmívá se. „Já dám také na svou ženu, to ano. Je první, kdo moje věci slyší, ale jsem v tom spíš introvert a nikdy neprozrazuju, pro koho nebo komu jsem tu věc složil.“
Dnes vystupuje se svou kapelou Franta Kasl band na folk-country festivalech a v menších klubech. „Bez hudby bych se asi zbláznil. A když už máte něco za sebou, tak si do kapely můžete vybírat lidi, s kterýma je vám dobře. V létě pravidelně hrajeme na festivalech. V dubnu nás čeká koncert v Praze v Malostranské besedě. Tu mám rád, to je taková meka folkový muziky.“
Kde bere inspiraci na texty, aby se neopakoval? Jak ho napadlo dělat šerm a co ho na něm bavilo nejvíc? Co obdivoval na Pavlu Bobkovi a co mu vadilo na Jiřím Kornovi? V rozhovoru také prozradil, že Jiřímu Zmožkovi říkal ‚tati‘ a také to, jak se dostal k dalšímu koníčku – malování. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka