Chlebové dalamánky. Hodí se téměř ke všemu
Chlebové dalamánky jsou na přípravu jedodušší než chléb. Hodí se téměř ke všemu. Jen tak suché nebo s máslem, na sladko i na slano. Jsou báječné třeba jako příloha například k pikantnímu guláši.
- 250 g žitné chlebové mouky
- 250 g hladké mouky
- 1 středně velký vařený brambor
- 20 g droždí
- 1 lžička cukru
- cca 300 ml vody
- sůl
- Na posypání: kmín a hrubozrnná sůl
Z droždí, vlažné vody s trochou mouky a cukru připravíme kvásek, který necháme na teplém místě vykynout. Do mísy prosejeme oba druhy mouky, osolíme, přidáme prolisovaný nebo najemno nastrouhaný brambor, zkynutý kvásek a vlažnou vodou zaděláme tužší těsto. Povrch těsta poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme vykynout.
Vál poprášíme moukou, těsto rozdělíme na 16 stejných kousků, z kterých utvoříme polodlouhé dalamánky. Položíme je na plech, vyložený pečícím papírem a necháme ještě chvíli zkynout. Po cca 15 minutách potřeme dalamánky vodou, podélně je mělce nařízneme, posypeme solí a kmínem a pečeme cca 20 minut ve středně vyhřáté troubě při 160°C. Opět se však řídíme typem použité trouby.
Dalamánky můžeme podávat jako přílohu k masitým pokrmům, ale i samostatně namazané máslem, obložené šunkou a zeleninou, nebo jen tak třeba s podmáslím.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka