Nová syntéza zazní v plném obsazení na Korunní pevnůstce

9. září 2015

Jedinečný projekt, který patří k milníkům naší rockové hudby, znovu ožije po více než 40 letech! Český rozhlas Olomouc připravil na 9. září koncert, na kterém zahrají společně Blue Effect a Rozhlasový Big Band Gustava Broma vpravdě legendární Novou syntézu.

„Přišli tehdy na náš koncert, nahráli ho a Kamil Hála z Jazzového orchestru Československého rozhlasu k té naší muzice dodělal úžasná jazzová aranžmá, takže jsme nic neslevili ani my, ani oni. Za pár dní se vše nahrálo a dvakrát jsme si společně zahráli na jazzových festivalech v Praze,“ dodal Hladík.

Nová syntéza i s velkým jazzovým orchestrem není k vidění každý den

„Jde o více než hodinový program, který takto budeme hrát vlastně teprve počtvrté. Počtvrté od doby vzniku, to vychází jednou za deset let. Tak přijďte,“ usmívá se jako sluníčko ikona českého rocku.

První deska Nové syntézy byla čistě instrumentální i kvůli době svého vzniku. Nejtužší normalizace nedávala prostor zpívaným skladbám. „Zpívané slovo v tom tehdejším pogromu na český rock bylo nemyslitelné, to dnes už nikdo nepochopí,“ myslí si Radim, který ale nepřestal usilovat o možnost nahrání kompozic včetně textů.

Po pár letech se atmosféra přece jen uvolnila. Sice Eduard Pergner si musel změnit jméno na Boris Janíček, aby mohl psát, ale už to šlo. V roce 1974 vyšla dlouho očekávaná dvojka a byla zase ještě o kousek dál. „Dvě skladby se trochu prolínají, ale jen minimálně,“ přiznává Hladík.

K úspěchu Nové syntézy 2 svým vokálem výrazně přispěl také Lešek Semelka. „Lešek byl tehdy ve vrcholné životní formě, od té dobu už nikdy nezpíval jako tehdy. Chceme ale zachovat maximální věrnost, včetně trojhlasů. Proto máme navíc Ivu Marešovou, která podpoří vokální sekci,“ slíbil Radim.

Big Band Gustava Broma

Blue Effect a Rozhlasový Big Band Gustava Broma zahrají Novou syntézu ve středu 9. září 2015 na Korunní pevnůstce v Olomouci. Areál bude otevřen od 17:00 hodin, jako předkapely vystoupí prog-rockoví Personal Signet /17:30 hod/ a Split Bearing /18:30 hod/.

Vstupné je 44,- Kč, předprodej v recepci Českého rozhlasu Olomouc na Horním náměstí 21. Koncert se koná za každého počasí.

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...