Nové propadlo a úpravy orchestřiště. V Moravském divadle se o prázdninách opět pustili do oprav

15. červenec 2018

Na jevišti Moravského divadla vystřídali herce dělníci. Opravují technické zázemí i místo pro orchestr. Nové propadliště usnadní práci kulisákům, úpravy orchestřiště zase poskytnou divákům v první řadě pohodlnější sezení.

„Cítíme spálené železo. Dole v té jámě, v úrovni tří metrů pod námi, jsou řemeslníci, kteří autogenem rozpalují tu železnou konstrukci, aby se tam udělalo místo pro nový stroj,“ popisuje ředitel divadla Pavel Hekela.

Nové propadlo ocení zejména kulisáci. „Usnadní kulisákům jevištní stavbu, protože odpadne stavba z praktikáblů, protože to propadliště se buď dostane dolů, jak je potřeba, anebo vyjede až do dvou metrů nahoru, čímž nahradí jevištní stavbu na ploše jeviště směrem do výšky,“ upřesňuje ředitel.

Svářeči jsou pod pečlivým dohledem. „V tuto chvíli je tu přítomno několik lidí z hasičských hlídek, kteří dbají na to, aby se nic nestalo, a kteří tu budou ještě osm hodin po ukončení těchto paličských prací. Budou tu držet hlídku, a to každý den, dokud to pálení neskončí,“ říká Hekela.

K přísným bezpečnostním opatřením patří i spuštěná železná opona. I za ní se pracuje, konkrétně v orchestřišti. „Orchestřiště je potřeba zrekonstruovat z několika důvodů. Ten hlavní je statika orchestřiště a druhý, velmi vážný důvod je, že tím jak jsme v loňském roce vyměnili sedadla za luxusní a pohodlná – a k pohodlnému sezení patří více místa na nohy, budeme teď mantinel orchestřiště tvarovat tak, aby měli diváci v první řadě opravdu komfortní posezení,“ vysvětluje Pavel Hekela.

Dělníci z Moravského divadla odejdou na konci srpna. Novou sezonu herci zahájí 2. září galavečerem spojeným s předáváním cen za nejlepší umělecké výkony.

autor: bam
Spustit audio