Nové tůně v přírodní rezervace Žebračka nedaleko Přerova pomohou zadržet vodu a chránit obojživelníky

5. březen 2025 13:34

Největší audioportál na českém internetu

Jedna z tůní v přírodní rezervaci Žebračka u Přerova | Foto: Lenka Kratochvílová, Český rozhlas

Nové tůně v přírodní rezervace Žebračka nedaleko Přerova pomohou zadržet vodu a chránit obojživelníky

Ochránci přírody vybudovali nové tůně v přírodní rezervaci Žebračka nedaleko Přerova. Tyto vodní plochy mají za cíl zadržovat vodu v krajině a vytvořit podmínky pro život chráněných druhů obojživelníků. Projekt podpořilo ministerstvo životního prostředí pěti miliony korun.

Podle odborníků je v této roční době v oblasti více vody než obvykle, což způsobilo dočasné propojení jednotlivých tůní. Mají velice pozvolný sklon a jsou mělké. Ty tůně mají hloubku nejvíce jeden metr,“ uvedl odborník Václav Polášek z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Na okraji přírodní rezervace Žebračka je dohromady osm vodních ploch. Nacházejí se u hlavní cesty při výjezdu z Přerova směrem na Lipník nad Bečvou. Soubor osmi tůní zaujímá celkovou plochu přibližně čtvrt hektaru.

V celém tomto území jsme chtěli podpořit výskyt vzácných, chráněných živočichů, hlavně obojživelníků. Tato soustava by měla tento cíl naplnit,“ dodal Polášek.

V lokalitě se vyskytují vzácné druhy žab, jako je kuňka obecná, skokan štíhlý či rosnička zelená. Dále zde žijí různé druhy čolků, například čolek velký.

Tůně u cesty nevadí

Že jsou tůně u hlavní cesty, by podle odborníka nemělo být přítěží. Těm obojživelníkům, kteří jsou cílovou skupinou tohoto projektu, by to vadit nemělo. Až se tůně postupně oživí vegetací, budou sloužit nejen obojživelníkům, ale i různým vzácným druhům hmyzu vázaným na vodní prostředí,“ uvádí Polášek.

V blízkosti soustavy tůní stojí modrý válec s čísly a písmeny. Polášek vysvětluje, o co jde. Současně s tůněmi byl proveden vrt ke sledování hladiny spodní vody v lokalitě Žebračka. To nám poskytne více údajů o tom, jak se hladina spodní vody pohybuje, a této znalosti využijeme pro další péči o území.“

Nakolik bude projekt úspěšný, budou ochranáři přírody vědět až za rok, kdy proběhne jeho vyhodnocení. Pokud se osvědčí, chtějí v budování tůní pokračovat.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Související